ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη κορυφής του Δημοκριτείου Κομοτηνής επί του Αρίωνα Ξάνθης

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο, το Δημοκρίτειο Κομοτηνής νίκησε εύκολα τον Αρίων Ξάνθης με 52-37, έχοντας πάλι σαν όπλο την πολύ καλή του άμυνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να κάνουν πολλά λάθη. Έτσι το σκορ έμεινε χαμηλά και ο Αρίωνας έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 11-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα (δέχθηκαν μόλις 3 πόντους) κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 25-16.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Δημοκρίτειο πήρε διψήφια διαφορά 12-14 πόντων και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 39-25. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε με 41-25, όμως οι παίκτες του Αρίωνα με ένα σερί 2-10 μείωσαν σε 43-35. Όμως το Δημοκρίτειο αντέδρασε και με δικό του σερί 9-2 έφτασε στο τελικό 52-37.

Δεκάλεπτα: 11-13, 25-16 (ημίχρονο), 39-25, 52-37 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ντούρας-Αθανασιάδης

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Καρυπίδης): Γιαννακόπουλος 6, Νταγιαντής 5 (1), Πλάκας, Ζολώτας 4, Κώστας, Ιωσηφίδης 8 (1), Ρυακιωτάκης 4, Στασινόπουλος 21, Οικονομάκης 4.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: Νυμφόπουλος 4, Ανδρέου, Καλαμπάκας 6, Αμπεριάδης 9 (1), Νταβουλτζόπουλος 7, Μπουτσακτσή, Αρβανιτίδης 3, φώτης, Πλατανίτης 8, Αμοιράς.