Β’ Εθνική: «Αυτοκτόνησε» ο Λεύκιππος Ξάνθης και έχασε μοναδική ευκαιρία για μπρέικ μέσα στη ΧΑΝΘ

Την ήττα με σκορ 65-63 γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης στην παράταση από τη ΧΑΝΘ για τα ημιτελικά των πλέι οφ του 3ου ομίλου της National League 1.

H ομάδα της Ξάνθης παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με πρωτεργάτη τον Καλαμπάκα και να προηγηθεί με 3 πόντους στα τελευταία 15”, έχοντας και την επαναφορά (58-61), ωστόσο έγινε το χειρότερο σενάριο, καθώς οι παίκτες της ΧΑΝΘ έκλεψαν τη μπάλα και πέτυχαν τρίποντο για το 61-61 που οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με τους γηπεδούχους με τρίποντο να διαμορφώνουν το 64-61 στο 44ο λεπτό, ενώ ο Λεύκιππος Ξάνθης έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το ματς στο φινάλε, αλλά ο Μακαταυζής αστόχησε στο τρίποντο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 65-63 για το 1-0 υπέρ της ΧΑΝΘ.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο Σάββατο στο Αμοιρίδειο.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Κατωτικίδης-Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 22-15, 33-29, 50-39, 61-61(κ.α.), 65-63

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής-Μωϋσιάδης): Κωστίκας 9(1), Αποστολίδης 3(1), Μαργαριτόπουλος 2, Μπρόζος 11(1), Γεωργίου 21(4), Τουλούπης 4, Κομνιανίδης . 5(1), Μαλτέζος 7, Ζιάκας 3(1).

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 21(3), Κατσαμούρης 12(1), Παλλάκης 8(2), Μητρόπουλος 11(1), Μακαρατζής 5(1), Γιάκουλας, Μπουτσακτσή 3, Χριστοφορίδης 3.