Γ’ Εθνική: Με το δεξί η Ασπίδα Ξάνθης στα πλέι οφ έκανε το 1-0 στη σειρά κόντρα στον Όλυμπο Κορδελιού στο Εύμοιρο

Τη νίκη με σκορ 77-70 στο παλατάκι του Ευμοίρου πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης κόντρα στο Κορδελιό στο πλαίσιο της πρεμιέρας των πλέι οφ ανόδου του 5ου ομίλου της National League 2.

Οι Ξανθιώτες είχαν σε τρομερή μέρα τον Στουρνάρα ο οποίος σημείωσε 23 πόντους βομβαρδίζοντας πέντε φορές έξω από τη γραμμή των 6,75 για να «κουβαλήσει» στο σκοράρισμα την ομάδα του Νίκου Δώδου. Διψήφιος ήταν και οι Αγγελόπουλος και Κρστιτς με 12 πόντους αμφότεροι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με εννέα πόντους διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (24-15). Ο Όλυμπος ισορρόπησε την αναμέτρηση και μείωσε στο καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου (35-33).

Το β’ μέρος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αλλά η Ασπίδα με τη βοήθεια των φιλάθλων της δεν έχασε τα ηνία του σκορ, κρατώντας μικρές υπέρ της διαφορές στη 3η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο +5 για το 60-55. Στο ίδιο επίπεδο και το τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 77-70 και το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στους κυανόλευκους που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Κυριακή 21 Aπριλίου στο Κλειστό Κορδελιού, ενώ σε περίπτωση που η Ασπίδα δεν καταφέρει να τελειώσει με νίκη τη σειρά, το τρίτο παιχνίδι είναι και πάλι στο Εύμοιρο την Τετάρτη 24 Απριλίου.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Τοπαλίδης-Αναστασιάδης Π.

Δεκάλεπτα: 24-15, 35-33, 60-55, 77-70

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 12(2), Στουρνάρας 23(5), Παυλάκης 6(2), Κρστιτς 12, Μπιλιούρης 7(1), Σαββουλίδης 7(1), Κάλφας 3(1), Καρανικολίδης, Ρούμογλου 7(1), Χαραλαμπίδης, Παντελούκας.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ (Κοτανίδης): Γκιφόπουλος 18(3), Κυργάκης 4, Νουκάρης 12(4), Γιαννουζάκος 6, Κοκονέση 2, Γαλατσόπουλος 5(1), Παπαδόπουλος 6, Μαυρίδης 17(2).