Volley League: Ο Άθλος κατέκτησε την 7η θέση μετά την ήττα από τον Πήγασο και έμεινε εκτός Ευρώπης

Δεν τα κατάφερε ο Άθλος κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης στην Ορεστιάδα γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ στο παιχνίδι που έριξε η αυλαία στην φετινή σεζόν για τον Άθλο ο οποίος τερμάτισε στην 7η θέση της Volley League.

Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω διακοπής ρεύματος η οποία προκλήθηκε από την κακοκαιρία που επικρατούσε εκείνη την ώρα στην Ορεστιάδα.

Η 6η θέση του Πηγάσου είναι το καλύτερο πλασάρισμα στην κατηγορία, έναντι της 7ης θέσης την περσινή σεζόν. Βελτιωμένο πλασάρισμα και για τον Άθλο που ανέβηκε μία θέση σε σύγκριση με την 8η θέση της περιόδου 2022-23.Ο Άθλος για να έκανε την ανατροπή και να έπαιρνε την 6η θέση χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή με 3-1 σετ και διαφορά πόντων +9.

Προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια ο Πήγασος με αντεπίθεση διαρκείας πήρε και σχετικά άνετα το 2ο και το 3ο σετ και κλείδωσε την 6η θέση. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες απελευθερωμένες έπαιξαν για τη νίκη γοήτρου. Ο Άθλος ισοφάρισε αλλά ο Πήγασος συνδύασε την 6η θέση και με νίκη καθώς επικράτησε στο συναρπαστικό τάι μπρέικ με 21-19.

Υπενθυμίζεται πως μετά την ολοκλήρωση των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 η κατάταξη είναι: 5η Κηφισιά, 6η Πήγασος Πολίχνης, 7η Άθλος Ορεστιάδας.

Ο Πήγασος έπαιξε με τρία διαφορετικά σχήματα και κατάφερε να ανταποκριθεί με ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα. Από το 2ο σετ ξεκίνησε βασικός πασαδόρος ο Γιαμακίδης, ενώ μετά την κατάκτηση των δύο σετ που έδωσαν και την 6η θέση πέρασαν Τσαλικιάν και Στουντζίνσκι στη θέση των Μαυροαβουνιώτη, Καπετανίδη. Μικρές αλλά σημαντικές ανατροπές είχαμε στο 1ο σετ όπου ο Πήγασος προηγήθηκε 25-24 με άσσο του Αρμενάκη, αλλά ο Άθλος με σερί 3-0 (χαμένο σερβίς Αρμενάκη, επίθεση Χούτσεσον και άσσο Κέιν) έκανε το 27-25.

Ο Πήγασος ανέβασε την επίθεση του στο 60% αποτελεσματικότητα στο 2ο και στο 3ο σετ και έδωσε ρεσιτάλ με τον Αρμενάκη στο μπλοκ. Ο Άθλος πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και είχε δύο μπλακ άουτ που του κόστισαν ακριβά. Την πρώτη φορά στο 16-16 του 2ου σετ που ο Πήγασος έκανε σερί 4-0 και ουσιαστικά πήρε το σετ και την δεύτερη φορά στο 18-18 του 3ου σετ που με το σερβίς του Χάζελντέιν έκανε και πάλι πολύτιμο σερί 4-0 για το 22-18 κάνοντας το πολύτιμο 2-1 σετ. Κορυφαίοι του Πηγάσου Αρμενάκης, Χαζελντέιν, Γιαμαμίδης. Από τον Άθλο Χούτσεσον και Μπέικ είχαν 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άθλος πάλεψε το 5ο σετ έχοντας στη σύνθεση του τα αδέλφια Μποζίδη και διαγώνιο τον Αντώνη Διβάρη. Στο 5ο σετ ο Άθλος προηγήθηκε 19-18 με τον Χούτσεσον αλλά ο Στουντζίκσκι με επίθεση ισοφάρισε 19-19, ο Κεσεσίδης με μπλοκ στον Ράμος έκανε το 20-19 και ο αγώνας έκλεισε με άσσο του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Κωστόπουλος, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.