Pre League: Παλικαρίσια νίκη στο τάι μπρεικ για τον Εθνικό που έμεινε ζωντανός κόντρα στον Πανερυθραϊκό και η παραμονή να κρίνεται στην Αλεξανδρούπολη

Στην Αλεξανδρούπολη θα κριθεί η παραμονή στην Pre League ανδρών για την νέα αγωνιστική περίοδο 2024-25 ανάμεσα στον Εθνικό και στον Πανερυθραϊκό.

Η ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου αν και βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε να πάρει το διπλό με 3-2 σετ στην Νέα Ερυθραία και να στείλει την σειρά των πλέι άουτ σε τρίτο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 17 Απριλίου στην Αλεξανδρούπολη και ο νικητής θα παραμείνει στην κατηγορία, ενώ ο ηττημένος θα υποβιβαστεί στην Α2 ανδρών.

Ο Εθνικός ξεκίνησε την αναμέτρηση αποφασισμένος και συγκεντρωμένος και προηγήθηκε με 0-2 σετ και αν και ξεκίνησε καλά στο τρίτο σετ προηγούμενος με 3-9, 9-15 ισοφαρίστηκε 18-18 και ηττήθηκε με 25-21! Ο Πανερυθραϊκός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν σε ένα συναρπαστικό ται μπρεικ με ανατροπές όπου κατάφεραν να ανατρεψουν το 9-4, προηγήθηκαν με 10-11, και με σερί 0-3 και με ασο έκανε το 13-15 και πήραν την σπουδαία νίκη που τους κρατάει στο κόλπο της παραμονής.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Χουλιαρόπουλος, Παρατηρητής: Πολίτης.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 22-25, 25-21, 25-21, 13-15)