Πρωταθλητής Ξάνθης μετά από 38 χρόνια ο Παύλος Μελάς Κουτσού! Τέταρτος τίτλος για την ομάδα του Μαλαδένη

Την νίκη που χρειαζόταν κόντρα στον ΑΠΟΞ πήρε ο Παύλος Μελάς Κουτσού και κατέκτησε μαθηματικά το πρωτάθλημα μια αγωνιστική πριν το τέλος της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης.

Η ομάδα του Χρήστου Μαλαδένη, που διαδέχτηκε τον Χρήστο Σαμαρά στα μέσα Φλεβάρη, ο οποίος δημιούργησε μια πολύ δυνατή ομάδα κάνοντας ένα καταπληκτικό σερί, πήρε τον αγώνα με τον αδιάφορο ΑΠΟΞ με 3-0 έχοντας σκόρερς τους Μπιζάνη, Σεβδίλη και Πεντεζίδη και σκέφθηκε πρωταθλητής στην Ξάνθη μετά από 38 χρόνια και το 1986, χωρίς να την ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της Βιστωνίδα με τον Ορφέα Ξάνθης, αφού υπερείχε την ισοβαθμία.

Αυτός ήταν ο τέταρτος τίτλος για την ομάδα του Παύλου Μελά, που έχει πλέον δυο πρωταθλήματα και δυο Κύπελλα. Μάλιστα πριν 10 χρόνια η ομάδα του Κουτσού είχε κατακτήσει τον τελευταίο της Κύπελλο σε μια χρυσή διετία για τον Παύλο Μελά με Κύπελλα ΕΠΣ Ξάνθης και λίγες ημέρες μετά τα γενέθλια του μεγάλου Μακεδονομάχου από όπου η ομάδα πήρε και το όνομα της.