Μπαράζ ανόδου: «Σήκωσαν» την ΚουΠα στο Κιλκίς τα κορίτσια του ΓΑΣ Κομοτηνή με μπασκετάρα στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Περίπατο έκανε στην πρεμιέρα των μπαραζ ανόδου η γυναικεια ομαδα του ΓΑΣ Κομοτηνή καθώς επικράτησε στο Κιλκίς της γηπεδούχου ΚουΠα με το ευρύ 33-62 κάνοντας ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο στο τέλος.

Η ομάδα του Φωτη Ζάντζα παρά το κακό πρωτο δεκάλεπτο όπου ήταν άστοχη και πίσω στο σκορ με 9-5, βελτιωθηκε και έκλεισε το ημίχρονο με 17-29. Οι Κιλκισιωτες προσπάθησαν να μειώσουν και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-38, με τον ΓΑΣ στο φινάλε να ειναι καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση.

Τα κορίτσια έκαναν σκορ 6-24 και επικράτησαν με 33-62. Στο αλλο παιχνίδι είχαμε Ηρακλής Κοζάνης-Ολυμπιακός Βόλου 63-67 με τον ΓΑΣ την επόμενη εβδομάδα να φιλοξενεί τον Ηρακλή Κοζάνης με στόχο το 2/2 σε ένα μινι πρωτάθλημα έξι αγωνιστικών.

Πρωτη σκορερ για τον ΓΑΣ η Τσουχλη με 16 πόντους, ενω 9 είχε η Γραμμενίδου.

Διαιτητές: Κασούμης, Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 9-5, 17-29, 27-38, 33-62.

ΚουΠα Κιλκίς (Κολιαδήμας): Μιλεούνη 9, Τσαγκάρη 5, Φωτιάδου, Ορφανίδου, Αξωνίδου, Κολιαδήμα, Τσαρίδου, Αποστολίδου 2, Διαμαντοπούλου 8, Αλέρου Α. 7, Αλέρου Ε. 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ζάντζας): Μουτζίκη 4, Βασιλείου 3 (1), Σαράντη 7, Γιαννακού 2, Παπαστάμου 5, Χόνδρου 3 (1), Γραμμενίδου 9 (1), Τσούχλη 16 (1), Ιωάννου 8, Χρίστου 5, Ιωαννίδου, Γαβριηλίδου.