Α2 Γυναικών: Άγγιξε τη νίκη ο Φοίνικας αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νέα Γενεά

Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 σετ από τη Νέα Γενεά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουλκανάκη μετά την εκτός έδρας νίκη επί της πρωτοπόρου ΕΑ Λαρίσης την προηγούμενη βδομάδα αγγίξαν για λίγο στο να επικρατήσουν και της 3ης στη βαθμολογία Νέα Γενεά.

Οι Θεσσαλονικές πήραν το πρώτο σετ με 25-19, αλλά οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ. Αρχικά ισοφάρισαν με 25-12 για το 2ο σετ και κυριαρχώντας στο 3ο το πήραν με 25-13.

Οι φιλοξενούμενες όμως με την ποιότητα τους ως ομάδα, έφτασαν στην δική τους ανατροπή. Ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-13 και πήραν το τάι μπρέικ με 15-10, φεύγοντας με 2 βαθμούς από την Αλεξανδρούπολη. Σημαντικός από την άλλη ήταν και ο ένας βαθμός που κατέκτησε και ο Φοίνικας.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-12, 25-13, 13-25, 10-15).