Β’ Εθνική: Ισοπέδωσε τον Μακεδονικό στο Αμοιρίδειο ο Λεύκιππος Ξάνθης

Σπουδαία νίκη με σκορ 70-47 στο Αμοιρίδειο πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης κόντρα στον Μακεδονικό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Οι Ξανθιώτες ήταν ισοπεδωτικοί παίζοντας απίστευτη άμυνα στην 2η περίοδο και με επί μέρους 20-4 (μετά το 24-20 της 1ης περιόδου) ανέβασαν το σκορ στο +20 για το 44-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης ανέβηκε στο 11-6 και την επόμενη αγωνιστική παίζει μέσα στη ΧΑΝΘ, ενώ ο Μακεδονικός έπεσε στο 5-13 και την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Λαδάς-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-24, 61-35, 70-47

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 9(3), Κατσαμούρης 11(1), Παλλάκης 8, Μακαρατζής 14(4), Χριστοφορίδης 5(1), Γιάκουλας 7, Μπουτσακτσή 14(1), Κουρτίδης 2, Διαμαντής, Βασιλάκης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 10(1), Καραγιάννης 2, Καμαριώτης 1, Βακουφτσής 5(1), Ζεϊμπέκης 6(2), Ανδρέου 4, Τζιουβάρας 2, Δημαλής, Ρουκουνάκης 15(4), Καραγιώργος, Πολυμένης, Κακαλέτρης 2.