Volley League: Τα λάθη σε κρίσιμα σημεία και η ψυχραιμία στέρησαν από τον Άθλο τη νίκη απέναντι στον Μίλωνα

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άθλος από τον Μίλωνα στο νέο κλειστό της Ορεστιάδας «Ν. Σαμαράς» στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής της Volleyeague.

Με την στήριξη του κόσμου της η ομάδα του Άθλου προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά παρά τη μαχητικότητά της, το πιεστικό σερβίς των φιλοξενούμενων και λάθη στα τελειώματα των σετ δεν επέτρεψαν στους αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόϊ, ελλείψει κάποιων επιθετικών λύσεων, να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, κόντρα σε έναν αντίπαλο που φιγουράρει στις «8» κορυφαίες ομάδες του Cev Cup, ενώ με τη σημερινή του επιτυχία «κλείδωσε» με 21 βαθμούς και τη θέση του στην 4άδα του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Άθλος Ορεστιάδας αντίστοιχα με 11 βαθμούς ισοβαθμεί στην 5η θέση με τον ΑΟΠ Κηφισιάς.

Παρουσία περίπου 600 φίλων του Άθλου στο «Νίκος Σαμαράς», μετά και την απόφαση της διοίκησης για ελεύθερη είσοδο στον αγώνα, το παιχνίδι είχε από την αρχή αμφίρροπο χαρακτήρα. Μετά το 5-3 του Άθλου, ο Μίλωνας με ένα επιμέρους σερί πόντων 0-4 προηγήθηκε με πρωταγωνιστή τον Μολίνα 5-7 και 8-12. Με ωραίες προσπάθειες από σερβίς και επίθεση η ομάδα του Τσιτιγκόϊ ισοφάρισε 13-13. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαινα χέρι- χέρι στο σκορ μέχρι το 18-18, καθώς με άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ ο Άθλος προσπέρασε με 19-18. Ο Μίλωνας με άσο του Νανόπουλου και μπλοκ του Μολίνα ξέφυγε 21-23 για να φτάσει με 23-25 με τον Γιορντάνοφ στην κατάκτηση του σετ, 0-1.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε από νωρίς 8-12 και 12-16, αλλά ο Βραζιλιάνος Ρενάν με επιβλητικό μπλοκ στο Νανόπουλο μείωσε σε 15-17, ενώ στο 16-19 είχαμε το ντεμπούτο του Παρασκευά Τσέλιου με τα «χρώματα» του Άθλου, που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι με καλοστημένο μπλοκ και καλό ρυθμό ανέβασαν τη διαφορά στο 22-18 για να ζευγαρώσει η ομάδα της Νέας Σμύρνης χάρις σε νέα λάθη των γηπεδούχων τα κερδισμένα της σετ με 20-25, και 0-2 σετ.

Μάχη έγινε και στο ξεκίνημα του 3ου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 8-8, αλλά ο Μίλωνας από το καλό σερβίς του Μπάση και λάθη του Άθλου προσπέρασε με 9-13. Με άσο του Μολίνα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, αλλά μετά από ώρα ο Ρενάν μείωσε στον πόντο 18-19 και 19-20. Το καλό σερβίς του Χάτσεσον και άσο του Καναδού ακραίου έδωσαν προβάδισμα 23-21 στον Άθλο μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα. Παρόλα αυτά νέα λάθη του Άθλου, έβαλαν ξανά στο κόλπο τους φιλοξενούμενους που με το πιεστικό σερβίς του Μολίνα έφτασαν τελικά με 23-25 και 0-3 στη νίκη που τους διασφαλίζει οριστικά την θέση τους στην 4άδα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τονονίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.