Β’ Εθνική: Αγχώθηκε για 30 λεπτά αλλά «καθάρισε» την μαχητική Αρετσού Καλαμαριάς στο φινάλε ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Σπουδαία νίκη με σκορ 70-55 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί της Αρετσούς Καλαμαριάς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Ο ΓΑΣ αγχώθηκε για 33 λεπτά καθώς οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν πολύ κοντά στο σκορ, σε ένα αρκετά κλειστό ματς, ενώ πέρασαν για μία και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 3ης περιόδου με έναν πόντο (40-41), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +1 για τον ΓΑΣ (42-41).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη «ξεκλείδωσε» στην επίθεση και με επί μέρους 28-14 πήρε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για το τελικό 70-55.

O ΓΑΣ Κομοτηνή ανέβηκε στο 10-6 και την επόμενη αγωνιστική παίζει μέσα στην Ένωση Καβάλας, ενώ η Αρετσού είναι στο 4-13 και το επόμενο Σάββατο θα κάνει το ρεπό της για τον β’ γύρο.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Λαδάς-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 12-8, 32-26, 42-41, 70-55

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σιγκούνας 16(2), Αρχιμανδρίτης 6(1), Χριστοδούλου 4, Περρής 24(5), Ναλμπάντης 3, Αβδάλας 9(1), Μπίλιος, Δρέλλας 5, Φιλοξενίδης 3, Κάλτσος, Χωματάς, Ζότος.

ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πετρόπουλος-Καβούκης): Γαλανός, Κοκάρης, Τράκας, Ντίαθ, Φλιώνης, Καλούδης 2, Καπόνης 11(1), Πλιούκας 15(3), Βάνης 12, Βλάσιος 6(2), Βλασσόπουλος 3(1), Κυφωνίδης 6(1).