ΕΠΣ Έβρου: Ψυχωμένη νίκη για την Θράκη Φερών μέσα στην έδρα του Νεοχώριου – Νικητής του ντέρμπι ο Εθνικός! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία στην Α’ κατηγορία

Με την εκτός έδρας νίκη της Θράκης Φερών και τη νίκη στο ντέρμπι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, η Θράκη Φερών επικράτησε του ΑΟ Νεοχωρίου με 2-3 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 22′ με τον Μπόρα αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 29′ με τον Δομπάζη. Μετά από δέκα λεπτά ήρθε η ανατροπή χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Πρίφτη που έκανε το 1-2 που ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-3 με το τέρμα του Καλυβά στο 67ο λεπτό και τους γηπεδούχους το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-3 στο 88′ με τον Αλεξακούδη, σκορ που έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Στο ντέρμπι που έγινε στην Αλεξανδρούπολη μεταξύ του 2ου Εθνικού με τον 3ο Άρδα Καστανεών νικητής ήταν ο Εθνικός χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (ΣΑΒΒΑΤΟ)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Άρδας Καστανεών 2-0 (70′ Κυδωνάκης, 90+1′ Λημνιός)
ΑΟ Νεοχωρίου – Θράκη Φερών 2-3 (29′ Δομπάζης, 88′ Αλεξακούδης – 22′ Μπόρας, 32′ πεν. Πρίφτης, 67′ Καλυβάς)
Ρεπό: Έβρος Σουφλίου