Volley League: Ο Άθλος «πλήρωσε» τα αβίαστα λάθη του και ηττήθηκε από τον ανώτερο Ολυμπιακό

Την ήττα με 3-0 (25-22, 25-18, 25-19) γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας στο κλειστό «Ν. Σαμαράς» από τον ανώτερο Ολυμπιακό, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Παρουσία περίπου 1000 θεατών, φίλων της ομάδας της Ορεστιάδας αλλά και των φιλοξενούμενων, που παρά το χιόνι έξω, «ζέσταναν» την ατμόσφαιρα μέσα στο κλειστό, ο Άθλος στο α’ σετ «πάλεψε» στα ίσα τους πρωταθλητές Ελλάδας, που πίεσαν στο σερβίς, αλλά στα δύο επόμενα σετ «πλήρωσε» τα πολλά αβίαστα λάθη και τις κακές επιλογές αθλητών του. Αποτέλεσμα αυτών ήταν οι ερυθρόλευκοι, που σε όλο το παιχνίδι είχαν προβάδισμα, να «χτίσουν» από νωρίς σημαντικές διαφορές και να φτάσουν στη νίκη. Θετικά τα δείγματα που έδειξε στο ντεμπούτο του ο Καναδός ακραίος, παρά τις λίγες μόλις μέρες προπονήσεων με την ομάδα.

Στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς και υπεροπλία στο μπλοκ προηγήθηκε από νωρίς με 7-2, αλλά ο Άθλος βρίσκοντας σιγά σιγά τα «πατήματά» του μείωσε σε 7-9. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα και με λάθη των γηπεδούχων έφτασαν στο 12-16. Συνεχόμενα μπλοκ άουτ του Χάτσεσον και μία εντυπωσιακή επίθεση pipe του Μπέικ μείωσαν για πρώτη φορά τη διαφορά στον πόντο 16-17, σκορπώντας ενθουσιασμό στην κερκίδα. Η ομάδα μας με πολύτιμες λύσεις από Μπέικ και μπλοκ άουτ του Ρενάν, δεν τα παράτησε, ισοφάρισε 21-21, αλλά ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα πήρε το α’ σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε αμφίρροπα 3-3, αλλά από νέα λάθη των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 3-7. Στο 5-9 ο διαιτητής Ιωαννίδης «κιτρίνισε» τον Τράβιτσα των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρίες, που με κακές επιθετικές επιλογές του Άθλου ξέφυγαν 8-16. Το καλό σερβίς του Κωνσταντινίδη δυσκόλεψε την αντίπαλη υποδοχή και η ομάδα του Κριστιάν Τσιτιγκόι με ανεβασμένο μπλοκ μείωσε σε 11-16. Πιεστικό σερβίς του Τράβιτσα και το χαμένο σερβίς του Μπέικ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά 13-20 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας που με 18-25 ζευγάρωσαν τα κερδισμένα τους σετ, 0-2.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός με τη βοήθεια του video challenge προηγήθηκε 4-7. Στο 8-11 σε μία περίεργη φάση, όπου αρχικά δόθηκε παράβαση στον Ολυμπιακό, ο Άθλος είχε την ευκαιρία να μειώσει σε 9-11, αλλά έπειτα από διαμαρτυρίες των ερυθρόλευκων και διχογνωμία των διαιτητών, δόθηκε επανάληψη της φάσης, στην οποία ο άσος του Χιντάλγκο ανέβασε τη διαφορά στο, +4, 8-12. Το αποτελεσματικό μπλοκ του Ολυμπιακού έφερε προσωρινά το 9-15 υπέρ των πρωταθλητών, αλλά με καλό σερβίς του Κιν η ομάδα του Άθλου μείωσε σε 15-18. Ο κορυφαίος και τοπ σκόρερ των φιλοξενούμενων, Χιντάλγκο έδωσε και πάλι πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενούμενους, που έχοντας ξεφύγει με 15-21, παρά την προσπάθεια των αθλητών του Κριστιάν Τσιτιγκόι, έφτασαν με 19-25 στη νίκη.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Παπαχρήστου, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη