Volley League: Τεράστια εμφάνιση από τον Άθλο Ορεστιάδας μέσα στη Σύρο με «τρίποντη» νίκη αφιερωμένη στον πρόεδρο!

Την 4η νίκη στο πρωτάθλημα αλλά την πρώτη εκτός έδρας με τρίποντο πανηγυρίζει ο Άθλος Ορεστιάδας και μάλιστα στη δύσκολη έδρα του Φοίνικα Σύρου.

Την πρώτη νίκη της νέας χρονιάς και παρθενική τριών πόντων στη σεζόν πανηγύρισε με 3-1 (25-20, 25-22, 23-25, 25-20) σετ στην Σύρο επί του τοπικού Φοίνικα ο ανώτερος επιθετικά Άθλος Ορεστιάδας, που μετά την παρθενική του επικράτηση στην Ερμούπολη δείχνει αποφασισμένος να φτάσει όσο πιο ψηλά μπορεί, κάνοντας ακόμη και όνειρα 4άδας!

Η αποψινή “χρυσή” νίκη επί των “Πειρατών” του Φοίνικα, την οποία σύσσωμη η αποστολή αφιέρωσε στον πρόεδρο του συλλόγου Γιώργο Τσολακίδη και έχει την υπογραφή του Ιρανού άσου Μοχαμάντ Ρέζα Μπέικ, φέρνει λίγο πριν το φινάλε της 11ης αγωνιστικής με 11 βαθμούς τον Άθλο Ορεστιάδας μόνο στην 5η θέση της Volleyleague, τονώνοντας το ηθικό ενόψει της προσεχούς αναμέτρησης στην Ορεστιάδα με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Μέσα στην ενθουσιώδη ατμόσφαιρα που δημιουργήσαν οι φίλοι του Φοίνικα Σύρου στο «Δ. Βικέλας» ο Άθλος Ορεστιάδας, με τον Κολομβιανό Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί, αντί του Ρίστιτς, να κάνει το ντεμπούτο του ως βασικός, ο Άθλος μπήκε από την αρχή δυναμικά στο ματς. Με καλό σερβίς των Ρενάν και Μπέικ η ομάδα του Άθλου ξέφυγε με 5-9, ενώ από νέο άσο του Βραζιλιάνου «γίγαντα» η διαφορά εκτινάχθηκε στο +6, 10-16. Αυξάνοντας το προβάδισμα ο Άθλος 13-20 μπήκε στην τελική ευθεία του σετ το οποίο, παρά την αντίσταση των γηπεδούχων, κατέκτησε η ομάδα μας με 20-25 από άουτ επίθεση των αντιπάλων.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με το καλό σερβίς του Μπράιαν με 8-5, αλλά στη συνέχεια ο Άθλος προσπέρασε 10-11 με μπλοκ άουτ του Ρενάν. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17, όπου εντυπωσιακή επίθεση του Απόνζα και «στοπ» στον Ποχάνη έδωσε προβάδισμα 17-19 στην ομάδα της Ορεστιάδας. Διατηρώντας την πολύτιμη διαφορά των δύο πόντων, οι αθλητές του Τσιτιγκόι έφτασαν στο 20-22 και παρά την ισοφάριση των Συριανών, 22-22 ο Μπέικ έδωσε τις πολύτιμες λύσεις για να ζευγαρώσει ο Άθλος τα κερδισμένα του σετ με 22-25, 0-2.

Στο γ’ σετ οι «Πειρατές» προσπάθησαν να “μείνουν ζωντανοί” στο παιχνίδι. Προηγήθηκαν με 9-5 και 14-11, αλλά στη συνέχεια ο Άθλος με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σερί, 1-5, “πήρε κεφάλι” με 14-16. Ακολούθησε μάχη “στήθος με στήθος” έως το 20-20, ενώ με τη βοήθεια του Video Challenge για παράβαση γραμμής 3 μέτρων, η ομάδα του Άθλου προσπέρασε 20-21. Το ανεβασμένο μπλοκ των γηπεδούχων τους έφερε σε θέση ισχύος, 23-21 και 24-22 για να μειώσουν με επίθεση του Κουτσομύτη σε 1-2 τα σετ, με 25-23.

Το χαμένο σετ πείσμωσε στη συνέχεια την ομάδα του Άθλου, που από την αρχή του 4ου σετ έδειξε αποφασισμένη να “καθαρίσει” το ματς, προηγούμενη από νωρίς άσο του Ρενάν 4-9. O Φοίνικας με άσο ισοφάρισε 13-13, αλλά και πάλι ο Άθλος ξέφυγε 15-17. Στο 16-18 μία “ρουκέτα” του Μπέικ χτύπησε στο πρόσωπο τον Γκόμεζ των Συριανών, με τον Ιρανό άσο, στο πλαίσιο του fair play, δίχως να πανηγυρίσει τον κερδισμένο πόντο να σπεύδει να ζητήσει συγγνώμη και να δει την κατάσταση του αντιπάλου του. Οι φιλοξενούμενοι παρά το εύθραυστο προβάδισμα 18-20 μπήκαν προηγούμενοι στην τελική ευθεία με τον Μπέικ για άλλη μια φορά να δίνει τις λύσεις για το 19-22 και να φτάνει τελικά ο Άθλος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρανό «βομβιστή» στο 20-25 και 1-3 σετ στο παρθενικό τρίποντο της σεζόν, το οποίο πανηγυρίστηκε με όλη την αποστολή αγκαλιασμένη ένα “κουβάρι” στο γήπεδο. Φωτό: Αντώνιος-Χρύσανθος Σολάρης.

Πολύ θετικά τα δείγματα που έδωσε στο ντεμπούτο του ο νεαρός Κολομβιανός ακραίος, Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί, που ωστόσο χρειάζεται να συνεχίσει τη σκληρή δουλειά και να αποκτήσει περισσότερη ωριμότητα στο παιχνίδι του.