League Cup: Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ και αποχαιρέτισε την διοργάνωση ο Άθλος Ορεστιάδας

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον Άθλο Ορεστιάδας στη Μίκρα για τα προημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 12-10 με τον Φαν Χάρντερεν, ενώ ο Τακουρίδης έκανε το 16-12. Ο Μπλάνκεναου μοίρασε καταπληκτικά το παιχνίδι και, με Τρούχτσεβ, Σαλταφερίδη και Γάτση στην επίθεση, ο «δικέφαλος» έφτασε στο 25-17.

O Άθλος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και, με τους Ρενάν-Μπέικ προηγήθηκε 9-6, αλλά ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί προηγήθηκε 12-11. Πλέον, οι ισοπαλίες διαδέχονταν η μία την άλληςκι ο Άθλος με το λάθος του Φαν Χάρντερεν προηγήθηκε 20-19. Οι ακρίτες πήγαν σε διπλό σετ μπολ (22-24) με τον Ρίστιτς, αλλά με δύο κακές επιλογές το σετ πήγε στην παράταση (24-24). Εκεί, το σετ μπολ άλλαξε δύο φορές χέρια και κατέληξε στον «δικέφαλο» με το μπλοκ του Γάτση για το 29-27.

Το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, με τον Άθλο να διατηρεί το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και με τον Μπέικ να προηγείται 16-15. Ο ΠΑΟΚ με 24-23 πήγε σε ματς μπολ, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα οι Εβρίτες μετά από άουτ επίθεση του Τρούχτσεβ και πόντο του Ρίστιτς να μειώσουν με 28-26.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» με άσσους από Τρούχτσεβ και Μπλάνκεναου προηγήθηκαν 10-6. Ο Λινάρδος με δύο συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 21-14 κι ο άσσος του Σαλταφερίδη έφερε το 25-18.