Volley League: Ο Άθλος δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και γνώρισε ανέλπιστη ήττα από τον Μίλωνα

Ένας αγνώριστος Άθλος Ορεστιάδας γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Μίλωνα στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στην Volley League.

Δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι με εξαίρεση το 2ο σετ. Έδειξε φανερά ανέτοιμος για έναν τόσο σημαντικό αγώνα και προβλημάτισε πολύ.

Ο Μίλων έδειξε τις προσθέσεις του από το ξεκίνημα με το σερβίς του Χερ που πήρε τρεις σερί άσσους και άνοιξε το σκορ σε 6-2. Ακολούθησε η σειρά του Γιορντάνοφ που πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία για έμμεσους πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά στο νταμπλ σκορ (14-7). Στο 18-11 ο Χαραλαμπίδης έδωσε τη χαριστική βολή. Με αποτελεσματικό σερβίς έδωσε την ευκαιρία για σερί 6-0 ανεβάζοντας το σκορ στο 24-11. Ο Μπουάτι μείωσε 24-12 αλλά ο Μπέικ έχασε το σερβίς για το 25-12.

Με πρωταγωνιστή τον πασαδόρο Λουκ Χερ και με φοβερό σερβίς που απέφερε 16 άσσους (6 ο Χερ και 4 ο Μολίνα) ο Μίλωνας έκανε επίδειξη δύναμη και ανέβηκε στους 6 βαθμούς στη βαθμολογία. Ο Πολουγιάν ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους ενώ η ομαδική αποτελεσματικότητα στην επίθεση άγγιξε το 53%.

Στο 2ο σετ ήταν η σειρά των Πολουγιάν, Γιορντάνοφ να «βομβαρδίσουν» από τα 9 μέτρα. Το σκορ άνοιξε σε 13-8, ο Άθλος δεν απάντησε ποτέ και μέχρι το τέλος του σετ διατηρήθηκε η διαφορά για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Χερ με 2 άσους και ο Μολίνα με 3 άσσους έκαναν γρήγορα το 8-2. Ο Άθλος έμοιαζε σκιά του καλού εαυτού του, ο Μίλων δεν χαλάρωσε καθόλου και έφτασε στο εντυπωσιακό 25-12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.