Pre League: Έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή στο ται μπρέικ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Μίκρα κόντρα στον Άρη

Συναρπαστικό ματς έγινε στο γήπεδο της Μίκρας όπου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήγε να κάνει την ολική ανατροπή κόντρα στον μέτριο και φέτος μέχρι στιγμης ‘Αρη ωστόσο ηττήθηκε με 3-2 στο ται μπρεικ.

Ο Αρης από την αρχή του πρώτου σετ είχε το προβάδισμα, ξεφυγε 13-7  και επικράτησε με 25-18. Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυροι» πήραν γρήγορο προβάδισμα με 3-0.  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε στον πόντο με 8-7 αλλά ο Αρης ξαναύξησε τη διαφορά στους τέσσερις με 12-8. Παρά την προσπάθεια του Εθνικού, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 4-8. Ο Εθνικός διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα κάνοντας το 10-16. Ο Αρης μείωσε στους τρεις με 18-21 αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης το κατέκτησε με 20-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν στο σκορ με τον Αρη ωστόσο στη συνέχεια να παίρνει μικρό προβάδισμα με 14-10. Ο Εθνικός όμως ισοφάρισε, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τους Εβρίτες να κατακτούν το τέταρτο σετ με 23-25 και να στέλνουν το παιχνίδι στο ται μπρέικ.

Στο ται μπρέικ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-0 και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 3-3. Ο ΑΡΗΣ γρήγορα ξανά πήρε προβάδισμα με ένα σερί 5-0 και έκανε το 8-3 και πήρε τη νίκη με 15-9 στο ται μπρέικ.

Ο Εθνικός έφτασε τους 4 βαθμούς σε 2 αγώνες, την Τεταρτη υποδέχεται τον ΟΦΗ σε εξ’ αναβολής αγώνα και το Σαββατο τον Ηφαιστο Φλώρινας. Ο Αρης έχει και αυτός 4 σε 3 όμως ματς και την επομενη αγωνιστική θα πάει στην Ερυθραια να αγωνιστει με τον ουραγό Πανερυθραικό.

Σετ: 3-2 (25-18, 25-22, 20-25, 23-25, 15-9).

ΑΡΗΣ (Οικονομίδης): Μπίσετ, Βλαχόπουλος, Σωτηρίου, Μπούτος, Πεντίδης, Σαρικεΐσογλου / Γκρουμούσας (λ), Ταλμπό (λ), Δέρβας, Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδραβίζος): Παπάζογλου, Καβαρατζής, Δημητριάδης, Κυριακίδης, Κεσκίνης, Μπουφίδης / Γκοτσίδης (λ), Μπατίλης.