Φουκουόκα 2023: Εβδομος στον κόσμο στην κούρσα της μιας ανάσας ο Γκολομέεβ, στον τελικό του υπτίου ο Χρήστου

Με επίδοση 21.82 ο Κριστιάν Γκολομέεβ στον πέμπτο σερί τελικό του παγκόσμιο πρωτάθλημα υφρου στιβου, κατέλαβε την 7η θέση στα 50μ ελεύθερο στη Φουκουόκα.

Ο 30χρονος πρωταθλητής βελτίωσε ακόμη περισσότερο την καλύτερη φετινή του επίδοση με 21.82 (21.85 είχε κάνει στον χθεσινό ημιτελικό).

Στον προκριματικό με 21.91 «έπιασε» το όριο συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Ο Κάμερον ΜακΙβόι κυριάρχησε στον τελικό και επικράτησε με 21.06, που αποτελεί ρεκόρ Ωκεανίας, και έγινε ο πρώτος Αυστραλός που κατακτά τον τίτλο στα 50μ.

Ο νεαρός Αμερικανός Τζακ Αλεξι πήρε τη δεύτερη θέση με 21.57, ένα εκατοστό του δευτερολέπτου μπροστά από τον περσινό νικητή, τον Βρετανό Μπεν Πράουντ, που αρκέστηκε στην τρίτη θέση (21.58), όπως και το 2017 στη Βουδαπέστη.

Με επίδοση 24.57 στην πρώτη ημιτελική σειρά, ο Απόστολος Χρήστου, πρωταθλητής Ευρώπης πέρυσι στη Ρώμη, προκρίθηκε ως 5ος στη συνολική κατάταξη και θα αγωνισθεί αύριο (30/7, 14:02, ΕΡΤ 3) για τρίτη συνεχή διοργάνωση στον τελικό των 50μ ύπτιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος στη Φουκουόκα.

Το πρωί ο Απόστολος Χρήστου ήταν εξαιρετικός στον προκριματικό των 50μ ύπτιο και προκρίθηκε στονημιτελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση.

Η Νόρα Δράκου μετά την 11η θέση και το πανελλήνιο ρεκόρ των 27.87 στα 50μ. ύπτιο, αγωνίσθηκε στα 50μ. ελεύθερο. Συμμετείχε στην 11η και τελευταία σειρά και ήταν 5η με 25.12, φετινό ατομικό της ρεκόρ. Δεν ήταν αρκετό για την πρόκριση, έμεινε 19η στις 102 αθλήτριες που συμμετείχαν. Η 16η θέση έκλεισε σε 24.86 (η Αιγύπτια Οσμάν και η Κινέζα Τσενγκ).

Τέλος, η Δραμινη Μαρίλεια Δρασίδου στα 50μ. πρόσθιο κολύμπησε στην 5ης σειρά και ήταν 5η με 31.44 και συνολικά 27η στις 50 αθλήτριες του αγωνίσματος. Η 16η προκρίθηκε με 30.75 (η Βελγίδα Γκασπάρντ).