ΕΠΣ Ξάνθης: Η σύνοψη των πρωταθλημάτων με τις τελικές βαθμολογίες σε όλες τις κατηγορίες

Ολοκληρώθηκαν τα πρωταθλήματα στην Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ξάνθης και το ThrakiSportS, σας παρουσιάζει σε μια ανάρτηση την σύνοψη με τις τελικές βαθμολογίες σε όλες τις κατηγορίες.

Στη Α’ Κατηγορία πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άρης Πετεινού και παίζει μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Στην Β’ κατηγορία έπεσαν ο Απόλλων Διομήδειας και ο Αετός Τοξοτών που τερμάτισαν στην 13η και 14η θέση αντίστοιχα. Δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει με τον Ερμή Μάνδρας που ήταν στην 12η θέση.

Από τη Β’ Κατηγορία το πρωτάθλημα κατέκτησε ο Κεραυνός Λευκόπετρας και ανεβαίνει στη μεγάλη κατηγορία μαζί με τον Ατρόμητο Χρύσας που τερμάτισε στη 2η θέση. Υποβιβάζονται η Κεσσάνη Ερασμίου και ο Κεραυνός Π. Κατραμίου που ήταν στις 13η και 14η θέση αντίστοιχα.

Ο Άρης Πετεινού Β’ τερμάτισε 1ος κατακτώντας το πρωτάθλημα και ο Ορφέας Ξάνθης Β’ πήρε τη 2η θέση. Όμως λόγω του ότι οι ομάδες Β’ δεν έχουν δικαίωμα ανόδου σε μεγαλύτερη κατηγορία την άνοδο κερδίζουν οι ομάδες του ΑΠΟΞ Ραιδεστός και της ΑΕΚ Κυψέλης.

13. Κεσσάνη Ερασμίου ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
14. Κεραυνός Π. Κατραμίου ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΗΣ ΓΓΑ και ακυρώθηκαν όλοι οι αγώνες του