Β’ Εθνική: «Έπνιξε» τον Πανσερραϊκό στο Αμοιρίδειο και έκλεισε ιδανικά την regular season ο Λεύκιππος Ξάνθης

Σπουδαία νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης με 76-62 επί του Πανσερραϊκού.

Οι Ξανθιώτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισε με σκορ 24-7, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου με επί μέρους 22-12 ανέβασαν τη διαφορά στο +27 για το 46-19.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Λεύκιππου Ξάνθης να κρατάει με ασφάλεια τις διψήφιες διαφορές και να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα για το τελικό +14 με σκορ 76-62.

Πρώτος σκόρερ για τους Ξανθιώτες ο Σωτήρης Κατσαμούρης με 23 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ 20 πόντους με 5 τρίποντα πέτυχε ο Μίλτος Μαλανδρής.

Για τους Σερραίους ο Ντίνος με 14 και 2 τρίποντα, ενώ διψήφιοι ήταν οι Γεωργιανός και Γρίψιος με 12 και 11 αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χρυσάφης-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 24-7, 46-19, 56-40, 76-62

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 11(2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23(3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20(5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6(2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11(3), Γεωργιανός 12(1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14(2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4..