Β’ Εθνική: Επιστροφή στις νίκες ο Λεύκιππος Ξάνθης σε «γκραν γκινιόλ» ματσάρα με τη Σταυρούπολη

Μεγάλη νίκη στην παράταση με σκορ 83-77 στην παράταση μετά το 73-73 της κανονικής διάρκειας πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης επί της Σταυρούπολης στο Αμοιρίδειο στην επιστροφή στις νίκες για την 17η αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Σωτήρης Κατσαμούρης με 22 πόντους με 1 τρίποντο, «κουβαλώντας» τους Ξανθιώτες για μια σημαντική νίκη για ψυχολογικούς και βαθμολογικούς λόγους.

Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Μπουτσακτσή και Μακαρατζής με 15, Παλλάκης με 12 και Καντά με 11.

Ως αναφορά τους νεοφώτιστους της Σταυρούπολης, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακαρούδης με 19 και 1 τρίποντο.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης βρέθηκε να προηγείται με 70-64 3 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις στην επίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δίποντο σε 73-73 32” πριν τη λήξη, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης στην παράταση είχε περισσότερη ενέργεια και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Νέδογλου-Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 55-52, 73-73(κ.α.), 83-77

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 11, Παπαδόπουλος, Παλλάκης 12, Μακαρατζής 15(1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 22(1), Μπουτσακτσή 15, Μαλανδρής 4 (1), Χρήστου 4(1), Κάλτσος.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Νίκου): Τζοβάρας 10, Μητρόπουλος 14(1), Βουρτζούμης, Φωτιάδης, Κουντουραντζόγλου, Λεπτοκαρίδης 2, Κυλαντωνίδης, Χολέβας 12, Δασκαλόπουλος 8, Παπαπασχάλης 12(1), Γκαβέζος, Κακαρούδης 19(1).