Β’ Εθνική: «Λίρα εκατό» ο Καντά στο ντεμπούτο, οδήγησε τον Λεύκιππο σε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με το Λαγκαδά

Ο Λεύκιππος Ξάνθης υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου τον Ερμή Λαγκαδά και με ένα σπουδαίο ματς από τον νεοαποκτηθέντα Ορντάνε Καντά, κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος μια σπουδαία νίκη.

Το παιχνίδι δε ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τον Λεύκιππο, αφού βρέθηκε στο ξεκίνημα να χάνει με 0-7, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και ολοκλήρωσε τη πρώτη περίοδο χάνοντας μόλις για 2 πόντους, με το σκορ στο 16-18.

Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ξανθιώτικη ομάδα κατάφερε να πάρει και προβάδισμα πρώτη φορά στο ματς με το σκορ στο 20-18. Προβάδισμα το οποίο διατήρησε σχεδόν για τη μισή δεύτερη περίοδο, μέχρι που ο Ερμής Λαγκαδά το ανέκτησε και πάλι με ένα καλάθι του Ανδρέου για το 27-28 περίπου 1’30” πριν το ημίχρονο. Το τελείωμα της δεύτερης περιόδου δεν ήταν καλό για τους παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου που πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-34 μετά από ένα σερί 2-10 του Ερμή.

Στη τρίτη περίοδο οι Ξανθιώτες στην αρχή μείωσαν και διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ (36-38 στο 24′), ισοφάρισαν (40-40) με κάρφωμα του Μπουτσακτσή στο 26′ και με ένα σερί 11-2 πήραν και πάλι το προβάδισμα και τελείωσαν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 47-42.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Ερμής Λαγκαδά που είχε ως πρωταγωνιστές τους Λογοθέτη και Γκέλιο κρατήθηκε κοντά στο σκορ (52-49 στο 25′). Από εκεί κι έπειτα όμως, η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου πήρε μπρος και κυριολεκτικά καθάρισε το ματς, αφού με ένα σερί 14-4 εκ των οποίων οι 8 προήλθαν από τον Ορλάντε Καντά (που κέρδισε και μία τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό φάουλ) έφτασε στο τελικό 66-53.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Λεύκιππου Ξάνθης μέσα στο 2023, μετά από αυτή που προηγήθηκε στην έδρα του Πολύγυρου. Έτσι, η Ξανθιώτικη ομάδα μπαίνει για τα καλά στο κυνήγι του πρωταθλήματος και την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη ΧΑΝΘ. Απίστευτο ντεμπούτο, όπως ήδη αναφέρθηκε, έκανε ο νεοαποκτηθέντας Βέλγος Ορντάνε Καντά που σκόραρε τους 24 από τους 66 πόντους του Λεύκιππου.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ. – Ντόγκας – Χατζημπαλίδης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-34 (ημίχρονο), 47-42, 66-53 (τελικό αποτέλεσμα)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Καντά 24(3), Παλλάκης 2, Μακαρατζής 8(1), Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 12(2), Μπουτσακτσή 10, Μαλανδρής 2, Χρήστου 8(1), Κάλτσος, Τσαλαπάτας.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπάμπης Παρίτσης): Ταζόπουλος, Χρυσανθάκης, Μάρουσιτς 9(1), Γκέλιος 15(1), Καμαριώτης 1, Λογοθέτης 16, Ανδρέου 6, Παπαδόπουλος 6, Γκοτζαμανίδης.