ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ματσάρα στο Εβρίτικο ντέρμπι με τον Εθνικό να επικρατεί της Θύελλας στις Φέρες στην παράταση

Μεγάλη νίκη στις Φέρες πανηγύρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικρατώντας της Θύελλας με σκορ 80-76 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 70-70.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-23). Με φοβερή αντεπίθεση και επί μέρους 29-13 στην δεύτερη περίοδο η Θύελλα Φερών αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (38-36).

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με συνεχής εναλλαγές στο σκορ, με τον Εθνικό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με διαφορές της τάξης των 10 πόντων και να κλείνει με το +8 (51-59). Οι Φέρες αντέδρασαν για δεύτερη φορά ισοφαρίζοντας το σκορ και οδηγώντας το στην παράταση, ωστόσο η κούραση και οι χαμένες βολές δεν τους έδωσαν την ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με το μεγάλο ντέρμπι να καταλήγει στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Διαιτητές: Ρούντσιος – Δεληγιάννης

Δεκάλεπτα: 9-23, 38-36, 51-59, 70-70 (κ.δ.), 76-80 (τελικό)

ΓΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Καραπαναγιώτης): Πορτοκαλλίδης, Βελέντζας, Ράλλης 19(1), Κεσανλής 2, Μέτα 11(3), Καρπεάζης 2, Ντινούδης 21(5), Παπαδόπουλος 7 ,Κωνσταντινίδης, Τσότρας 11(2), Δαπουδάνης 3(1), Κουγιουμτζής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τελούδης): Αγγελίδης 16(3), Στεφανόπουλος 5, Νεστερούλης, Ιωαννίδης 10, Παπαδούδης 15(1), Κανάκης 2, Πασσιάς 11(1), Κουλούκης 21(1).