Süper Lig: Μεγάλη ανατροπή με Μπακασέτα και Σιώπη για την Τραμπζονσπόρ επί της Γκεζτέπε

Με τον Τάσο Μπακασέτα να έχει γκολ και ασίστ και τον Εβρίτη Μανώλη Σιώπη να είναι βασικός για ακόμα ένα ματς, η Τραμπζονσπόρ πέτυχε σπουδαία ανατροπή και νίκη με 3-2 επί της Γκεζτέπε, για την έβδομη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο αρχηγός της Εθνικής Ομάδας άλλαξε τη ροή του ματς, δίνοντας την ασίστ για τη μείωση του σκορ από τον Τρεζεγκέ (14′) και ευστοχώντας σε πέναλτι στο 42′ για την ισοφάριση.

Η Τραμπζονσπόρ πίεσε ως το τέλος και δικαιώθηκε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο άλλοτε σέντερ μπακ της Μπαρτσελόνα και της Ντόρτμουντ, Μαρκ Μπαρτρά, πέτυχε με κεφαλιά το νικητήριο γκολ. Οπως προαναφέρθηκε, βασικός ήταν ο Σιώπης (αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Μάξι Γκόμες), ενώ το δεξί άκρο της άμυνας της Γκαζιαντέπ κάλυψε σε όλο το ματς ο Στέλιος Κίτσιου.