Europa League: Ισοπαλία ο Ολυμπιακός στη Λεμεσό με βασικό για τον Απόλλωνα τον Νικολά Ντιγκινί

Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού για τα playoffs του Europa League, με τον Χουάνγκ να απαντάει στο 29′ στο γκολ του Γιάνγκα από το 18′.

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν καλά στο ματς και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάνγκα στο 18′.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και ο Χουάνγκ Ινμπομ ισοφάρισε στο 29ο λεπτό. Ο Κορεάτης ήταν ο καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 66′, χωρίς όμως να έχει κάτι σοβαρό. Ο ρυθμός έπεσε και η ισοπαλία έμεινε έως το φινάλε.

Βασικός για τους πρωταθλητές Κύπρου ξεκίνησε ο πρώην σέντερ φορ του Πανθρακικού, Άρη και Ατρομήτου Νικολά Ντιγκινί, ο οποίος άφησε τη θέση του στο 75′ στον Χέντι.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στους δύο αντιπάλους θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Πέμπτη (25/8, 22:00) στο φαληρικό γήπεδο με έπαθλο την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Θυμίζουμε πως ο ηττημένος θα αγωνιστεί στους ομίλους του Conference League.