Πανελλήνιο Κορασίδων: Ηττήθηκε στην πρεμιέρα από τις Εσπερίδες Καλλιθέας η Ολυμπιάδα

Την ήττα με 83-50 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας γνώρισαν οι Κορασίδες της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Κορασίδων στην Καλαμάτα.

Οι Εσπερίδες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα με την Ολυμπιάδα ωστόσο, να προσπαθεί να κρατηθεί κοντά στο σκορ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καλλιθέας πίεσε στην πρώτη μπάλα τις παίκτριες της Ολυμπιάδας, έγιναν πολλά κλεψίματα και με τις Στολίγκα και Αρσενιάδου να σηκώνουν το βάρος στο σκοράρισμα, το τέλος του ημιχρόνου έδειξε +30 (54-24).

Το σκηνικό ήταν ανάλογο και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες να διευρύνουν το προβάδισμα (68-31, 28’30’’), ενώ από την Ολυμπιάδα η Οζέν και η Χόνδρου ήταν αυτές που έδιναν λύσεις στην επίθεση. Τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις Εσπερίδες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 83-50.

Διαιτητές: Μπακετέα, Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 22-13, 54-24, 70-35, 83-50

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μπούτας): Στολίγκα 28(2), Τζουνοπούλου 6(2), Σύψη, Αρσενιάδου 26, Βίγκα 9, Μανωλοπούλου 8, Καρδιασμένου, Τσούρντου, Αγραφιώτη 5(1), Σταθάτου, Κωστοπούλου 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιαβρίδης): Χόνδρου 11(3), Χιδεκίδου, Τσελιπιώτη 5, Καράμπελα 2, Οζέν 28(2), Βραχιόλογλου, Καραβούζη, Χρηστίδη 4, Πασγανίδου, Καραφυλλίδη.