Β’ Εθνική: Με καταπληκτικό τον Μαυρογιάννη ο σπουδαίος στο πρώτο μέρος Λεύκιππος επικράτησε του πρωτοπόρου Αίαντα

Σπουδαία νίκη επί του πρωτοπόρου Αίαντα Ευόσμου πήρε ο καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο Λεύκιππος στην Ξάνθη και έβαλε φωτιά στην κορυφή του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Λεύκιππος που πραγματοποίησε το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν, μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε 12-3 στο 3′ και 20-5 6′ αιφνιδιάζοντας τους πρωτοπόρους, οι οποίοι μείωσαν την διαφορά με το 27-15 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ευόσμου και έδειξε την ποιότητά της και μείωσε 37-27 στο 17′ και 40-34 με το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μάχη, με την διαφορά να μειώνεται 48-42 στο 27′ και 56-53 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέλος με το Μαυρογιάννη να είναι καταπληκτικός έχοντας και την συνδρομή του Μανάκα, οι Ξανθιώτες ξέφυγαν 73-66 στο 36′ με το τελικό 77-75 να αφήνει ευχαριστημένους τους θρακιώτες που βρίσκονται στην 6η θέση με 9 νίκες και 5 ήττες έχοντας την επόμενη εβδομάδα δύσκολη αποστολή στην Γέφυρα. Από την άλλη ο Αιαντας, παρέμεινε πρώτος παρά την ήττα του, αφού άκουσε τα ευχάριστα της ήττας του μακεδονικού στα Πεύκα.

Καταπληκτικοί από τον Λεύκιππο ο Μαυρογιάννης με 27 πόντους και 4 τρίποντα και ο Μανάκας με 18, ενώ από τον Αίαντα 19 είχε ο πρώην της Ασπίδας Καλαμπάκας και 14 ο Ξανθιώτης Δεληγιώργης.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Ντούρας-Εκίζογλου

Δεκάλεπτα: 27-15, 40-34, 56-53, 77-75

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Πέρκος): Κατσαμούρης 10(2), Μακαρατζής 3, Τσιλόγλου, Παλλάκης 6(1), Μαυρογιάννης 27(4) Μηντζαρίδης 9(2), Μανάκας 18, Δεληγιάννης, Βοϊβατόπουλος 4, Καλέντζη.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κωστόπουλος): Αναστασόπουλος 3, Γαλανιδης 8(2), Μάρουσιτς 10(1), Παναγιώτου, Κιγμέτογλου 6, Κάτζος, Καλαμπάκας 19(2), Παπαδόπουλος 9, Ρουστένης, Δεληγιώργης 14(2), Κοτσάνος 6.