Α2 Ανδρών: Πήγε να «σκοτώσει» μόνος του την πρώην ομάδα του ο Πάνος Ερμείδης με την ΓΣΕ αλλά ο Μπουρούσης είχε άλλη γνώμη

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, που δικαίωσε τη βαθμολογική θέση αλλά και την ποιότητα των δυο ομάδων, ο ΑΣ Καρδίτσας του Γιάννη Μπουρούση επικράτησε με 81-69 του ΓΣ Ελευθερούπολης των αφων Ερμείδη και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα κάνοντας το 11/11.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, μιας και η Ελευθερούπολη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, απέκτησε διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο (33-43). Στο δεύτερο μέρος όμως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, ο ΑΣΚ δυνάμωσε την άμυνα του πέρασε 55-54 στο 30′ και επικράτησε με 81-69 με επιμέρους 17-2 στα τελευταία 5,5 λεπτά.

Με το Γιάννη Μπουρούση να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά το τραυματισμό του, έχοντας 21 πόντους (5/6 βολές, 8/12 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ σε 24′), ενώ καταπληκτικός ήταν ο Παναγιώτης Ερμείδης με 20 πόντους και 6/8 τρίποντα σε 25′ που παραλίγο να σκότωνε μόνος την πρωην ομάδα του. Ο μικρότερος αδερφός του Δημήτρης είχε 4 πόντους (2/2 δίποντα σε 16′ λεπτά) για την Ελευθερούπολη, που θα παλέψει για την 2η θέση με Τρίτωνα και Ψυχικό.

* Με έναν αστερίσκο οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους και άρα έχουν ένα ματς λιγότερο
** Με δύο αστερίσκους οι ομάδες με δυο ματς λιγότερα, ένα λόγω ρεπό και ένα λόγω αναβολής
*** Με τρεις αστερίσκους οι ομάδες με τρία ματς λιγότερα, ένα λόγω ρεπό και δύο λόγω αναβολής