Α2 Γυναικών: Ηττήθηκε στο ντέρμπι με τη Νέα Γενεά η Νίκη – Δυσκολεύουν τα πλέι οφ

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα σημείωσε η Νίκη Αλεξανδρούπολης με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, μέσα στη Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες, να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, με τις γηπεδούχες να κάνουν ένα μικρό σερί και να γράφουν το 1-0 με 25-22.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τη Νέα Γενεά να βρίσκει λύσεις στο τελευταίο κομμάτι και σε ένα οριακό σημείο έκανε το 2-0 με 26-24.

Με τα 2 σετ κερδισμένα, η Νέα Γενεά μπήκε με άλλο αέρα στο τρίτο σετ, με τις αθλήτριες της Νίκης να μην μπορούν να αντιδράσουν και κάτω από το ψυχολογικό βάρος των δύο χαμένων σετ, οριακά και έτσι το 3-0 έγινε με 25-16.

Η Νέα Γενεά με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην τρίτη θέση με, αφήνοντας τη Νίκη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και εκτός πλέι οφ.

Τα σετ: 25-22, 26-24, 25-16

Νίκης Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Μπαρή, Χτζηχαραλάμπους, Μπαχλαβά, Καράμπαλη, Καραμιχάλη, Παπάζογλου/ Καραμπάση (λ), Χατζηνικολάου