Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της εξ αναβολής αγωνιστικής της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τον Απόλλωνα Λάρισας για την 11η αγωνιστική της Super League 2.

Ώρα 14:00 Η Ξάνθη θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 4-0 και Βέροια στα Πηγάδια με 0-3. Ο Απόλλων Λάρισας προέρχεται από νίκη-έκπληξη με 0-2 μέσα στην έδρα της Νίκης Βόλου.

Ώρα 14:05 Ο ΑΟΞ είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς σε 10 αγώνες, κάτω από Βέροια και ΑΕΛ που έχουν όμως δύο και τρεις περισσότερους αγώνες αντίστοιχα. Ο Απόλλων Λάρισας παραμένει πολύ χαμηλά, με 8 βαθμούς στην προτελευταία θέση πάνω από την Καβάλα.

Ώρα 14:11 Το παιχνίδι θα έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν μόνο οι κάτοχοι των εισιτηρίων διαρκείας του ΑΟΞ, εξαιτίας των μέτρων της κυβέρνησης κατά του Cοvid-19 μέχρι το τέλος του μήνα.

Ώρα 14:18 Στην σύντομη προϊστορία οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 4 φορές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Θυμηθείτε την προϊστορία και τους σκόρερς με ένα κλικ εδώ.

Ώρα 14:20 Η ενδεκάδα του ΑΟΞ: Ίτσο, Πολίμος, Μιχαήλ, Διαμαντόπουλος, Αλί Μπαμπά, Βιθέντε, Τζανακάκης, Φαζός, Τσέλιος, Δόρης, Τσιλιγγίρης.

Ώρα 14:25 Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Λάρισας: Άστρας, Γιαννίτσης, Φελίπε, Λίταινας, Λούκας, Καλούσης, Μπαλογιάννης, Τζόσουα, Ζάτσης, Νούσιος, Τιμπουέ.

Ώρα 14:34 Ο ΑΟΞ συνεχίζει τις βραβεύσεις παλιών θρύλων του συλλόγου, τιμώντας την… ιστορία του. Πριν τη σέντρα θα βραβεύσει τους Μπάμπη Χατζημεστή και Χριστόφορο Διαμαντή.

Ώρα 14:39 Απόλυτο φαβορί στις στοιχηματικές εταιρίες η Ξάνθη με τον άσο να προσφέρεται στο 1.18, την ισοπαλία στο 5.10 και τη νίκη του Απόλλωνα στο 16.50.

Ώρα 14:44 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πουλικίδης από την ΕΠΣ Δράμας, με βοηθούς τους Χατζηνάκο και Κουβαλάκη και 4ο τον Τσιάρα.

Ώρα 14:54 Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στο αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση.

4′ Η Βέροια ανοίγει το σκορ κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Bέροια – Απόλλων Πόντου 1-0.

6′ Όλα τα παιχνίδια:
Καβάλα – Τρίκαλα 0-0
Βέροια – Απόλλων Πόντου 1-0
Πανσερραϊκός – Πιερικός 0-0
ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 0-0
Αλμωπός Αριδαίας – ΠΑΟΚ Β’ 0-0
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου (αναβολή)

8′ Κι’ άλλο γκολ για τη Βέροια με τον Μούργο. Βέροια – Απόλλων Πόντου 2-0.

15′ Πρεσάρει ψηλά ο ΑΟΞ, χωρίς να έχει δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής.

16′ Δύο γκολ για τον ΠΑΟΚ Β’ σε δύο λεπτά στην Αριδαία. Αλμωπός Αριδαίας – ΠΑΟΚ Β’ 0-2.

23′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Αλί Μπαμπά σουτάρει υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα κοντράρει στον Γιαννίτση, με τον Τσέλιο να μην μπορεί στην επαναφορά να τελειώσει σωστά τη φάση.

34′ Αλλαγή για τον Απόλλων Λάρισας. Ο Μπαλογιάννης αποχωρεί και περνάει στη θέση του ο Λεμάνγκ.

35′ Σέντρα του Αλί Μπαμπά, η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου ελάχιστα άουτ. Δεύτερη μεγάλη στιγμή για τον ΑΟΞ.

36′ Κάρτα στον Χατζή για καθυστέρηση.

40′ Tελευταίο πεντάλεπτο πριν την ανάπαυλα, συνεχίζει να υπερέχει η Ξάνθη που ψάχνει το γκολ.

43′ Καθαρίζει το τρίποντο η Βέροια πριν την ανάπαυλα με τον Γαβριηλίδη. Βέροια – Αλμωπός Αριδαίας 3-0.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 0-0

Ώρα 15:50 Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις στο ημίχρονο:
Βεροια – Αλμωπός Αριδαίας 4-0
Πανσερραϊκός – Πιερικός 1-0
Αλμωπός Αριδαίας – ΠΑΟΚ Β’ 0-2

Ώρα 15:53 Αυτή τη στιγμή πραγματοποιείται η βράβευση του Μπάμπη Χατζημεστή και του Χριστόφορου Διαμαντή ενόψει του Hall οf Fame Award Που καθιέρωσε ο ΑΟΞ.

46′ Σέντρα στο β’ μέρος.

50′ Προσεκτικός στην άμυνα ο Απόλλων Λάρισας, περιμένει την στιγμή της η Ξάνθη.

57′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Γκινσάρι στη θέση του Τσιλιγγίρη.

60′ Η Ξάνθη σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για χέρι του Διαμαντόπουλου.

65′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη, ο Βιθέντε σουτάρει, αλλά ο Διαμαντόπουλος αιφνιδιάζεται μέσα στην περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Άστρα.

68′ Ίδιο σκηνικό στο ματς. Η Ξάνθη την κατοχή, όλος ο Απόλλων Λάρισας πίσω. Ελάχιστα έχουν περάσει το κέντρο οι φιλοξενούμενοι, αλλά μέχρι στιγμής κρατάνε το αποτέλεσμα που θέλουν.

69′ Δύο αλλαγές για τον ΑΟΞ, Θυμιάνης και Μονρόουζ στη θέση των Πολίμου και Βιθέντε.

70′ Γκολ για τον Πιερικό. Πανσερραϊκός – Πιερικός 1-1.

72′ Με τις απουσίες των Ιμπραΐμι και Κρητικού, ο Κεχαγιάς έχει ακόμα λιγότερες επιλογές στη διάθεσή του για να αλλάξει κάτι στην επίθεση.

74′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζανακάκη, η μπάλα στο τοίχος.

76′ Γκολ για την Καβάλα. Καβάλα – Τρίκαλα 1-0.

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο στα Πηγάδια. Πάντα στο 0-0 η αναμέτρηση με την Ξάνθη να μην έχει περιθώριο για νέα απώλεια.

86′ Τελευταίες προσπάθειες για τον ΑΟΞ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να αμύνονται, αλλά τα καταφέρνουν περίφημα.

90′ 5 λεπτά έξτρα χρόνου.

90+2′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Ο Μονρόουζ σέντραρε και ο Γκινσάρι από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ. Μοναδική στιγμή για το 1-0.

90+6′ Τέλος αναμέτρησης. Απογοητευτικός ΑΟΞ πέταξε άλλους δυο βαθμούς στα Πηγάδια από τον προτελευταίο Απόλλωνα Λάρισας. Τελικο αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 0-0.