Οι Θρακιώτες – μέλη των υποψηφίων για την κορυφαία Ελληνική Ομάδα του 2021 στα φετινά Βραβεία ΠΣΑΤ

Δεν υπάρχει, όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, ομάδα από την Θράκη στις υποψήφιες για τον τίτλο της καλύτερης Ελληνικής Ομάδας του 2021 στα ετήσια βραβεία του ΠΣΑΤ.

Υπάρχουν ωστόσο θρακιώτες μέλη σε ορισμένες. Για παράδειγμα, στο βόλεϊ υποψήφιες ομάδες ειναι ο πρωταθλητής Ολυμπιακός αλλά και ο Φοινικας Συρου που κατέκτησε το Λιγκ Καπ, αμφότεροι με Εβρίτες στο ρόστερ τους. Επίσης, στην ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να βρεθεί ψηλά με το τρεμπλ που έκανε μετέχει ο Εβρίτης Βαγγέλης Αραμπατζής.

Φαβορί είναι αναμφισβήτητα η Εθνική Ομάδα Πόλο, που αναδείχθηκε αργυρή ολυμπιονίκης στο Τόκυο. Αναλυτικά όλη η λίστα των υποψηφίων ομάδων, όπως εστάλη στα μέλη του ΠΣΑΤ:

ΟΜΑΔΙΚΑ

ΒΟΛΕΪ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΑΝΔΡΕΣ): Κατέκτησε το 30ο πρωτάθλημα της Ιστορίας του.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΑΝΔΡΕΣ): Κατέκτησε το 2ο Λιγκ Καπ της Ιστορίας του.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

ΤΡΙΓΚΩΝΗΣ – ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ (TORNADO) : Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης.

ΜΑΥΡΟΣ – ΑΪΔΙΝΙΔΗΣ (TORNADO): Κατέλαβαν την 2η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.

ΠΑΠΠΑ – ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ (470 MIXED): Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21 (Ιταλία).

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΟΜΠΟ (Αλζιγκούζη, Δεληγιάννη, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Καραμέσιου, Καράγγελου, Καριώρη, Μικίσεβιτς, Βασιλοπούλου, Ζουζούνη, Πλατανιώτη, Παπάζογλου): Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ HIGHLIGHT (Αγραφιώτη, Αγγελοπούλου, Φιλέντα, Φράγκου, Καραπαναγιώτου, Μολόζη, Ταμπακάκη, Ταραζά, Ζώταλη, Καράγγελου, Κρομμυδάκη): Πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων (Μάλτα).

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ – ΚΥΡΙΔΟΥ (ΔΙΚΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΗΔΑΛΙΟΥΧΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ): Κέρδισαν τα χειροκροτήματα όλων των Ελλήνων, καθώς με  την εμφάνισή τους κατέλαβαν την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΟΣ – ΣΤΕΡΓΙΑΚΑΣ (ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΑΝΔΡΩΝ): Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23.

ΕΞΑΡΧΟΥ – ΣΤΕΡΓΙΑΚΑΣ (ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ): Κατέκτησαν την 2η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 της Πολωνίας.

ΦΡΑΓΚΟΥ – ΝΑΤΣΙΟΥΛΑ (ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΝΕΑΝΙΔΩΝ): Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

ΦΡΑΓΚΟΥ – ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ (ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ): Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πολωνίας.

ΦΡΑΓΚΟΥ – ΑΡΑΜΑΠΑΤΖΗ (ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ): Πήραν το χάλκινο μετάλλιο στο διπλο σκιφ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U23 (Τσεχία).

ΒΑΚΟΠΟΥΛΟΥ – ΜΑΓΚΡΥΓΙΑΝΝΗ – ΠΑΠΑΤΕΡΠΟΥ – ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ (ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΗΔΑΛΙΟΥΧΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ): Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων που διεξήχθη στη Γερμανία.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΑΝΔΡΕΣ): Κατέκτησε τον 40ο τίτλο στην Ιστορία του, ενώ πανηγύρισε και το 12ο νταμπλ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ): Αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Α1 για 5η φορά στην Ιστορία του.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατέκτησε το 46ο πρωτάθλημα της Ιστορίας του.

ΠΑΟΚ: Στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, για τέταρτη φορά, στα πέντε τελευταία χρόνια.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ – ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑΚΗΣ (ΜΕΙΚΤΟ ΣΚΗΤ): Κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων (Λίμα).

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

ΔΡΑΚΙΩΤΗΣ – ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ – ΚΟΥΜΕΡΤΑ (ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΤΟΞΟΥ ΑΝΔΡΩΝ): Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού χώρου (Αττάλεια), κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ (Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης, Γενηδουνιάς, Γκιουβέτσης, Δερβίσης, Ζερδεβάς, Καπότσης, Κολόμβος, Μουρίκης, Παπαναστασίου, Σκουμπάκης, Φουντούλης): Οι εμφανίσεις της ομάδας μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν εκπληκτικές. Δίκαια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, που είναι η μεγαλύτερη επιτυχία ομαδικού αθλήματος, στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020». Πρέπει να σημειώσουμε, όμως, ότι πέρα από την εμφάνισή της στο κολυμβητήριο, αυτή η ομάδα εντυπωσίασε και με τα μηνύματα που έστειλε στην κοινωνία.

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ (Ζερδεβάς, Γαλανίδης, Φουντούλης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Δερβίσης, Καπότσης, Γενηδουνιάς, Κολόμβος, Μουρίκης, Παπαναστασίου, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης, Γούβης, Νικολαϊδης): Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει «Τόκιο 2020», κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο World League της Τιφλίδας.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (Δαμίγος, Τουρκομενής, Κανδανολέων, Αλμύρας, Καστρινάκης, Μπιτσάκος, Αμπαζής, Μυρίλος, Μαθιόπουλος, Σιαμάς, Εγνατιάδης, Αλειφτήρας, Σπάχιτς, Νικολαϊδης): Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Μάλτας.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Καραγιάννη, Κυριακάκη, Μήτσου, Τριχά, Τορνάρου, Χαλδαίου, Σιούτη, Σάντα, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη, Κάσσαρη, Γκοτζιά, Κουρέτα, Τσιμάρα, Λασκαρίδη):  Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σίμπενικ, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Γιαννοπούλου, Ζαφειράκη, Κανετίδου, Καϊάφα, Κοντονή, Καρύτσα, Κατσιμπρή, Μπιτσάκου, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίνου, Ρακιντζή, Σιούτη, Τριχά, Τορνάρου, Φουντωτού): Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Νετάνια.

ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ (Μαυριόπουλος, Λυκούδης, Κόκκινος, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης, Ζερβουδάκης, Μητράκης, Ζαχόπουλος, Σιαμάς, Αποστολάκος, Γιαννάτος, Κρατημένος, Μαστρογιαννάκος, Μπαγιούμι): Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Λουλέ της Πορτογαλίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ): Βρέθηκε στην κορυφή της LEN Euroleague, φτάνοντας τους τέσσερις ευρωπαϊκούς τίτλους στην Ιστορία του. Κατέκτησαν αήττητες το 11ο πρωτάθλημα της Ιστορίας τους, ενώ με την αήττητη κατάκτηση του Κυπέλλου, έφτασαν και τα δύο νταμπλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΑΝΔΡΕΣ): Τον ένατο συνεχόμενο τίτλο τους (25ο από καταβολής Α1 και 34o συνολικά) πανηγύρισαν οι «ερυθρόλευκοι». Επίσης με την κατάκτηση του Κυπέλλου έφτασαν τα 19 νταμπλ στην Ιστορία τους

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ ΑΝΔΡΕΣ: Ολοκλήρωσε τη σεζόν 2020/21 μ` ένα μεγάλο και ιστορικό treble, αφού κατέκτησε το EHF European Cup, το πρωτάθλημα αλλά και το Κύπελλο Ελλάδας. Έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα, που φτάνει στην κατάκτηση τριών διαφορετικών τίτλων, την ίδια αγωνιστική σεζόν, στο συγκεκριμένο άθλημα.

ΠΑΟΚ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Κατέκτησε το 4ο πρωτάθλημα και 3ο συνεχόμενο νταμπλ της Ιστορίας του.