Challenge Cup: Με μικρή συμμετοχή Κουμεντάκη εξασφάλισε άνετα την πρόκριση ο ΠΑΟΚ επί της Μίντελφαρτ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και στην Θεσσαλονίκη με 3-0 την ομάδα της Δανίας Μιντελφαρτ και πήρε εύκολα το εισιτήριο για τους 32 του Challenge Cup.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης, έχοντας και το πλεονέκτημα του πρώτου αγώνα, άφησε στον πάγκο τον Ραφαήλ Κουμεντάκη (χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα χωρίς να σκοράρει) αλλά και όλους τους υπόλοιπους βασικούς με εξαίρεση τον Ούντρις που έπαιξε για περίπου 1.5 σετ, ωστόσο ο Δικέφαλος έφτασε στη δεύτερη νίκη με πρώτο σκόρερ τον Αλέκανδρο Μπούτο.

Οι ασπρόμαυροι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-16, αλλά στα δύο επόμενα οι Δανοί ήταν ανταγωνιστικοί, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κατακτήσουν κάποιο (25-23, 25-21). Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ η Κροατική Μούρσα Όσιεκ, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται το διάστημα 30/11-2/12 στην Θεσσαλονίκη και τον δεύτερο 7-9/12 στην Κροατία.