LIVE από τα Πηγάδια για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος: ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης νοκ άουτ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τον Ιωνικό για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Αυτό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας της Θράκης και μάλιστα απέναντι στην ομάδα που της στέρησε πέρυσι την άνοδο στην SL1 κατακτώντας την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα

Ωρα 14:30 Η συνθεση για τον ΑΟΞ: Ίτσο, Μιχαήλ, Παπάζογλου, Πολίμος, Τζανακάκης, Δόρης, Πλατέλλας, Γκόμες, Ιμπραΐμι, Μονρόουζ, Τσέλιος

Ωρα 14:35 Οι εντεκα του φιλοξενουμενου Ιωνικου: Αναγνωστόπουλος, Μύγας, Λουάν, Βαλεριάνος, Κωνσταντινίδης, Κιάκος, Μπάσα, Ντάλσιο, Πογοσιάν, Μάναλης, Τουράμ

Ωρα 14:45 Δεν υπάρχει πολυς κοσμος στο γηπεδο ενώ γίνεται ένας μικρός χαμός και εκτός αυτού αφού δεν αφήνουν αρκετό κόσμο οι υπεύθυνοι να μπει, καθώς κάποιοι δεν ειχαν ενημερωθεί ότι δεν θα μπορούσαν να προμηθευτουν στα Πηγάδια εισιτήρια

Ωρα 14:50 Γενικά υπάρχει εκνευρισμός και ένταση εκτός, μέσα στο γηπεδο είναι καλή η ατμόσφαιρα αλλά αρκετά χλιαρή για την ώρα

Ωρα 14:55 Αυτο ειναι το πρώτο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν για τον ΑΟΞ και το τρίτο συνολικά, αφού προηγήθηκαν αυτά στο Κύπελλο με Καραϊσκάκη στην Αρτα και Προοδευτική στο Κερατσίνι.

1′ Εναρξη του αγωνα

5′ Πέναλτι για την Ξάνθη! ο Τσέλιος ανατράπηκε στην περιοχή του Ιωνικού!

6′ Αστόχησε ο Ιμπραΐμι! Η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο του Αναγνωστόπουλου

10′ Την ίδια στιγμη διεξάγονται άλλα δυο ματς για το Κυπελλο, θυμίζουμε ότι όλα ειναι νοκ άουτ

15′ Στο 60′  Λευκίμμη – Άγιος Νικόλαος 1-1, στο 25′ Ηλιούπολη – Λαμία 0-1 και εδώ παραμένει το ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 0-0

20′ Δεν υπάρχει σκορ αλλά και μεγάλη φάση πλην του πέναλτι στα Πηγάδια με τον ΑΟΞ να έχει πάντως το πάνω χέρι

22′ Ευκαιρία για την Ξάνθη με εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμι που όμως πέρασε άουτ.

26′ Γκοοοοοολ για την Ξάνθη. Ανοιγει το σκορ ο ΑΟΞ με μακρινό σουτ του Πλατέλλα. ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 1-0

31′ Δοκάρι για την Ξάνθη με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή του Ιμπραΐμι! Μια ανάσα από το δεύτερο γκολ οι Θρακιώτες

40′ Πεντε λεπτά πριν το ημιχρονο διατηρείται το 1-0 με το γκολ του Πλατέλλα

45+1′ Τελος ημιχρόνου στα Πηγάδια. Απποτέλεσμα πρώτου 45λεπτου: ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 1-0

Ωρα 15:53 Πέρα από το γκολ του Πλατέλλα, είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι από τον Ιμπραΐμι στο πρώτο μέρος η Ξάνθη

Ωρα 15:56 Σε γενικές γραμμές οι Θρακιώτες ήταν ανώτεροι του Ιωνικού και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και σε δεύτερο γκολ.

Ωρα 15:59 Αν υπάρχει ωστόσο για κάτι απογοήτευση είναι για την παρουσία του κόσμου, αφού είναι πολύ λίγα τα άτομα για πρεμιέρα.

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονου

50′ Ολοκληρωθηκε το πρωτο ματς της ημέρας,  Λευκίμμη – Άγιος Νικόλαος 1-2

55′ Στο ιδιο μοτίβο ξεκίνησε το δευτερο ημιχρονο το ματς στα Πηγάδια με τον ΑΟΞ να εχει τα ηνία

58′ Ευκαιρία στην αντεπίθεση για την Ξάνθη με τον Ιμπραΐμι που μπήκε στην περιοχή του Ιωνικού μονος αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά και κοπηκε

61′ Αλλαγη για τον Ιωνικο. Ο Καμπράλ αντικαθιστά τον Βαλεριάνο

64′ Αλλαγή και για την Ξάνθη. Ο Κρητικός να παίρνει τη θέση του Δόρη

68′ Ευκαιρια για την Ξάνθη με τον Μονρόζ αλλά το σουτ του εξουδετέρωσε ο Αναγνωστόπουλος

69′ Ακυρωθηκε γκολ του Ιωνικού. Ο Τουράμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης αλλά έχει σηκωθεί για οφσάιντ η σημαία του βοηθού

71′ Υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενουμενους και μαλλον δικαιολογημενα αφού το ριπλέι δείχνει οτι δεν υπάρχει οφσάιντ, ωστόσο θυμιζουμε οτι δεν υπάρχει VAR

72′ Ευκαιρια για την Ξάνθη. Νέα επέμβαση του Αναγνωστόπουλου σε σουτ του Κρητικού

74′ Τριπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Διαμαντόπουλος στη θέση του Ιμπραΐμι, ο Δεληγιαννίδης στη θέση του Τζανακάκη και ο Μπάτζιος στη θέση του Παπάζογλου

77′ Γκολ ο Ιωνικός. Ισοφαρίζει με τον Τουράμ που διεκδίκησε την μπάλα μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση, πήρε την κατοχή, σήκωσε το κεφάλι, είδε τον Ντάλσιο, πάσαρε και ο τελευταίος βρήκε δίχτυα. ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 1-1

79′ Υπενθυμίζεται ότι σε ισόπαλο σκορ ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι, αφού πρέπει να αναδειχθεί νικητής

80′ Γκολ για τον Ιωνικό. Σκορερ ο Τουράμ. Υποδέχθηκε την κάθετη, βγήκε απέναντι από τον Ιτσο, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 1-2

82′ Πλέον η ομάδα της Νίκαιας κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο της πρόκρισης για την 6η φάση, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά!

86′ Τεράστα ευκαιρια για ΑΟΞ. Ο Κρητικός στο δεύτερο δοκάρει πλάσαρε από πολύ κοντά, ο Βαφέας πάνω στη γραμμή απομάκρυνε, φώναξαν οι Θρακιώτες στον διαιτητή ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή αλλά συνεχίζεται το ματς

90′ Μπαινουμε στις καθυστερήσεις, θα ειναι πεντε λεπτα

90+5′ Τελος του αγωνα μεσα σε ενταση. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Ιωνικός 1-2