Β’ Εθνική: Πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του ο Λεύκιππος μέσα στον δυνατό Αία Ευόσμου

Την ήττα με 78-70 μέσα στον Αίαντα Ευόσμου γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης για την 2η αγωνιστική της Β΄Εθνικής, αλλά ουσιαστικά δική του πρεμιέρα καθώς την προηγουμενη εβδομάδα είχε ρεπό.

Ο ομάδα της Ξάνθης έβαλε δύσκολα στον πολύ δυνατή και ενισχυμένη ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου δείχνοντας πως θα είναι από τις πρωταγωνίστριες της κατηγορίας, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 20-20. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με 36-32 το οποίο αύξησαν προς το τέλος της τρίτης περιόδου που έληξε 57-50. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Λεμονίδη προσπάθησε για την ανατροπή αλλά τελικά ηττήθηκε με 78-70.

Κορυφαίοι για του Ξανθιώτες ήταν οι Κομοτηναίοι Μανάκας με 19 και Περρής με 16 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γαλανίδης έκανε σπουδαία εμφάνιση και κόντρα στον Λεύκιππο μετά αυτή της πρεμιέρας στην Κομοτηνή, καθώς πέτυχε 15 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ 15 πέτυχε και ο Καλαμπάκας.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη θα υποδεχτεί την Γέφυρα στο «Φίλιππος Αμοιρίδης».

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-32 (ημίχρονο), 57-50, 78-70 (τελικό)

Διαιτητές: Ευφραιμίδη – Παπαγερίδης – Χατζημπαλίδης

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κωστόπουλος): Σεκαδάκης 2, Κοτσάνος 13, Ματαλών 10(1), Γαλανίδης 15(3), Μάρουσιτς 7(1), Παναγιώτου, Μπαλτζόπουλος 3, Κιγμέτογλου 13, Κάτζος, Καλαμπάκας 15(1).

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Λεμονίδης): Μαραβέγιας, Παλλάκης 6, Περρής 16(4), Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 11(2), Παϊτάρης, Μηντζαρίδης 8(1), Μανάκας 19, Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 8(2).