Super League 2: Νίκησαν δύσκολα και αποσπάστηκαν από ΑΟΞ στο +6 ο Ιωνικός και στο +5 ο Διαγόρας! Η νέα βαθμολογία

Έστω και δύσκολα κατάφεραν να νικήσουν οι Ιωνικός και Διαγόρας Ρόδου που αποτελούν δύο από τους βασικούς διεκδικητές για τον τίτλο μαζί με τον ΑΟΞ.

Χάρη στο 7ο τέρμα του πρώην επιθετικού του ΑΟΞ Ματίας Κάστρο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός επικράτησε με 1-0 των Χανίων στα Περιβόλια και ανέβηκε στην κορυφή.

Με το ίδιο σκορ και ο Διαγόρας Ρόδου με το γκολ του Κονέ σημείωσε την τρίτη σερί νίκη του επί της ΑΕ Καραϊσκάκης ανεβαίνοντας (για την ώρα) στη δεύτερη θέση.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας για την 11η αγωνιστική ο ΟΦ Ιεράπετρας και ΑΟ Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι καθώς έμειναν στο 1-1 με τον Παντελή Ριζογιάννη ξανά να μην σκοράρει από το σημείο του πέναλτι αλλά να παίρνει αμέσως το ριμπάουντ και να ισοφαρίζει το γκολ του Γκίνη.

Βέβαια οι αποστάσεις που έχουν αποκτήσει ο Ιωνικός και ο Διαγόρας Ρόδου από την Ξάνθη (+6 και +3 αντίστοιχα) ειναι πλασματικές διότι οι Θρακιώτες έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα. Το ένα είναι το αυριανό με την Παναχαϊκή στην Πάτρα και το αναβληθέν με την Δόξα Δράμας από την 3η αγωνιστική.

Παρακάτω τα αποτελέσματα του Σαββάτου, το πρόγραμμα της Κυριακής και η βαθμολογία όπως έχει διαμορφωθεί μετά τα ματς του Σαββάτου: