Έχασε πέναλτι ο Παπουλής αλλά η Ομόνοια κέρδισε το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ

Πράσινο το ντέρμπι της Λευκωσίας… Η Ομόνοια του Φώτη Παπουλή ήταν η ομάδα που “καιγόταν” για τη νίκη και την πήρε.

Χάριν το γρήγορο γκολ του Ασάντε, στο 8ο λεπτό διαμορφώθηκε το 1-0 που έμελλε να είναι και το σκορ μέχρι το τέλος του ντέρμπι της Λευκωσίας. Η Ομόνοια άγγιξε το 2-0 με τον πρώην επιθετικό του Πανθρακικού, Φώτη Παπουλή όμως να αστοχεί στο πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου, αφού έστειλε τη μπάλα άουτ. Όμως ευτυχώς γι’ αυτόν δεν αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του. Έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι.

Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ στους 56 βαθμούς και της εξασφάλισε την πρώτη θέση με την λήξη της Α’ φάσης.

Από την άλλη το χωρίς κίνητρο ΑΠΟΕΛ του πρώην ποδοσφαιριστή της Ξάνθης, Σάββα Πουρσαϊτίδη και του ξανθιώτη τερματοφύλακα Απόστολου Τσιλιγγίρη που ήταν εκτός αποστολής δεν έκανε καλή εμφάνιση και περιορίστηκε σε ελάχιστες καλές στιγμές.