Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην σπουδαία νίκη κόντρα στα Τρίκαλα

Ο ΑΟΞ κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στα Τρίκαλα με το γνωστό 1-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της SL2. Σκόρερ και πάλι, όπως και με τον Ιωνικό, ο Καπνίδης, ενώ «ήρωας» αποδείχθηκε ο Ίτσο που έπιασε πέναλτι στο 90+6′.

Παρακάτω ακολουθεί μια αποτίμηση της απόδοσης των παικτών αλλά και του προπονητή της ομάδας της Ξάνθης με την υποκειμενικότητα προφανώς που έχουν τέτοιες κρίσεις:

Πολ Ίτσο: Όπως ήδη αναφέραμε εξελίχθηκε σε «ήρωα» του αγώνα με το πέναλτι που έπιασε στα… χασομέρια, αφού μπλόκαρε μάλιστα την μπάλα στην σχετικά καλή εκτέλεση του Ριζογιάννη στην αριστερή του γωνία. Πέρα από την φάση που έκρινε τον αγώνα, ήταν πολύ σταθερός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με σίγουρες εξόδους. Στο δοκάρι των Τρικάλων δεν είχε την παραμικρή ευθύνη καθώς η μπάλα κόντραρε. 9/10

Τάσος Παπάζογλου: Έκανε το πέναλτι στον Φασίδη, το οποίο δεν πλήρωσε η Ξάνθη. Πέρα από αυτή την φάση, είχε καλή παρουσία, αρκετά σκληροτράχηλος, ενώ φαίνεται παίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση όσο παίρνει λεπτά συμμετοχής. 7/10

Ντάριλ Βέρκερ: Παρτενέρ του Παπάζογλου στο κέντρο της άμυνας. Αρκετά καλός στο ψηλό παιχνίδι, χρειάζεται όμως βελτιώση χαμηλά. Δεν αντιμετώπισε ιδαίτερα προβλήματα, εξουδετερώθηκε σε ικανοποιητικό επίπεδο ο επικύνδυνος Σταματής. Καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ στο 18′ μετά από φάουλ του Έμπερτ, όμως δεν πρόλαβε την μπάλα. 7/10

Μίλος Πέτροβιτς: Βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας. Δεν φάνηκε να πατάει πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Δεν μπόρεσε να βρει χημεία ούτε με τον Ντίνα, ούτε με τον Σρόιγεν που ήρθε δεξιά μετά το 30′ και παρά την διάθεση του αναμφισβήτητα είχε, εκανε αρκετά λάθη με την μπάλα στα πόδια. Αντικαταστάθηκε από τον Στάθη στο ημίχρονο. 5/10

Θανάσης Παντελιάδης: Βασικός στο αριστερό άκρο της άμυνας στην θέση του τραυματία Κέβιν. Πάρα πολύ θετική παρουσία, σταθερός αμυντικά, σωστός στις μεταβιβάσεις και αρκετά ανεβάσματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Έβγαλε καλούς συνδυασμούς ιδιαίτερα με τον Σρόιγεν. 7/10

Κρίστιαν Πόποβιτς: Βασικός για πρώτη φορά στον χώρο του κέντρου μαζί με τον Μπριλάντε. Είχε περισσότερο ανασταλτικό ρόλο, αφού όταν είχαν την μπάλα τα Τρίκαλα κινούνταν κοντά στα σέντερ μπακ, πίσω από τον Μπριλάντε. Στην δημιουργία δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Καλός στις μεταβιβάσεις, απέφυγε τα φθηνά λάθη. Άφησε την θέση του στο 58′ στον Τεσίγια. 6/10

Τζόσουα Μπριλάντε: Βασικός για άλλη μια φορά στον χώρο του κέντρου. Αν εξαιρέσουμε την εξέλιξη με τον Ίτσο, ενδεχομένως ο πολυτιμότερος της Ξάνθης τουλάχιστον από τους 10 μέσα, συν όσους μπήκαν αλλαγή. Αλάνθαστος στις μεταβιβάσεις, βγάζει μαγική μπαλιά στον Σρόιγεν στο 32′ που μόλις είχε περάσει δεξιά. Κάθε επίθεση του ΑΟΞ περνούσε από τα πόδια του. Καλός και στα αμυντικά του καθήκοντα. Φάνηκε πως επανήλθε πλήρως μετά τον τραυματισμό του. 8/10

Θανάσης Ντίνας: Βασικός στο δεξί άκρο της επίθεσης, με εξαίρεση από το 30′ έως το ημίχρονο που τραβήχτηκε αριστερά. Αρκετά ευκίνητος, κέρδισε φάουλ με ατομικές ενέργειες, σωστές επιστροφές και μαρκαρίσματα όταν χρειάστηκε και μια καλή τελική προσπάθεια από αριστερά στο 33′. Αν πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες, φαίνεται ικανότατος στο ένας με έναν. Άφησε την θέση του στο 58′ στον Σιατραβάνη. 7/10

Γέρι Σρόιγεν: Έχει τα κρέντιτς στο νικηφόρο γκολ της ομάδας, αφού κουβάλησε την μπάλα με μεγάλη ταχύτητα στο επιθετικό τρανζίσιον , μετά το κόρνερ των Τρικάλων και πάσαρε στον Έμπερτ, με τον Καπνίδη να σκοράρει στην επαναφορά. Κινητικός, δραστήριος, δημιούργησε καταστάσεις με ατομικές ενέργειες και από τις δύο πλευρές. Θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 32′ αφού πέρασε τον Γιακουμή μετά την φανταστική μπαλιά του Μπριλάντε, αλλά η προσπάθεια σταμάτησε για επιθετικό φάουλ μάλλον λανθασμενα. Άφησε την θέση του στον Βόλτερς στο 78′. 8/10

Πάτρικ Έμπερτ: Απέδειξε επί της ουσίας για άλλη μια φορά ότι παίζει με μεγαλύτερη άνεση στον άξονα, παρά στα εξτρέμ. Ικανοποιητική παρουσία, πρέσαρε πολύ ψηλά και δημιούργησε προβλήματα. Η ποιότητα του με την μπάλα στα πόδια είναι αδιαμφισβήτητη. Πολύ καλά στημένα χτυπήματα. 7/10

Αντώνης Καπνίδης: Ο «χρυσός» σκόρερ του ΑΟΞ που του χάρισε το γκολ της νίκης μετά την υποδειγματική αντεπίθεση. Αρκετά φιλότιμος, πρέσαρε ψηλά (όπως στην φάση που παραλίγο να κλέψει από τον Γιακουμή), δεν ενθουσίασε, αλλά είχε την ουσία, αφού μια φάση ήταν αρκετή για να πετύχει το νικηφόρο γκολ στην απέναντι εστία, σε σχέση με τον Ιωνικό. Καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά που έφυγε άουτ μετά την σέντρα του Σρόιγεν στο 22′. Άφησε την θέση του στον Τζούρμαν στο 88′ 7/10

Γιάννης Στάθης: Μπήκε στην ανάπαυλα στην θέση του Πέτροβιτς. Σαφώς σταθερότερος ο έμπειρος αρχηγός, συνεπής στις αμυντικές του υποχρεώσεις, με ανεβάσματα όταν του δινόταν η ευκαιρία. 7/10

Σάββας Σιατραβάνης: Μπήκε στο 58′ στην θέση του Ντίνα. Έπαιξε στο δεξί άκρο της επίθεσης. Δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί στις συνθήκες του παιχνιδιού, αλλά αναμφίβολλα κυνήγησε κάθε φάση. Συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα, με εξαίρεση ένα «φθηνό» φάουλ στο 83′ που έδωσε την ευκαιρία να γεμίσει η περιοχή. 6/10

Μάρκο Τεσίγια: Μπήκε στο 58′ στην θέση του Πόποβιτς για ανασταλτικούς κυρίως λόγους. Έδωσε τις μάχες του στο κέντρο. Σίγουρα έχει να δώσει περισσότερα στο μέλλον. 6/10

Ράντι Βόλτερς: Μπήκε στην θέση του Σρόιγεν στο 78′ για να πιέσει και να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα, που κρατούσε το πολύτιμο 1-0. Επί της ουσία δεν μπορεί να κριθεί.

Μάθιου Τζούρμαν: Μπήκε στο 88′ στην θέση του Καπνίδη για να διαφυλάξει το μηδέν. Παραλίγο να το πληρώσει η ομάδα, αφού σε ένα από τα τελευταία γεμίσματα δεν είχε καλή αντιμετώπιση και στην συνέχεια προήλθε το πέναλτι. Δεν μπορεί να κριθεί.

Τόνι Πόποβιτς: Τα «άκουσε» από μερικούς για την αντικατάσταση του Καπνίδη από τον Τζούρμαν στα τελευταία λεπτά, την οποία πήγε να πληρώσει. Επί της ουσίας το να βάλεις 3ο στόπερ έχοντας το 1-0 υπέρ σου στα τελευταία λεπτά, ποδοσφαιρικά δεν είναι κακή επιλογή. Άλλαξε τον Ντίνα με τον Σχρόιγεν στις πλευρές, ώστε να βρει την κατάλληλη στιγμη για το γκολ. Άλλαξε άμεσα και πολύ σωστά τον Πέτροβιτς στο ημίχρονο, ο οποίος δεν ήταν στην καλύτερή του μέρα. Σε γενικές γραμμές καλή διαχείριση του παιχνιδιού. 7/10