Ποδαρικό με το δεξί στα φιλικά για τον νέο ΑΟΞ! Νίκησε 3-2 τον Ορφέα ενώ έχανε 0-2 στο ημίχρονο!!!

Με 3-2 νίκησε η νεανική και αρκετά ανανεωμένη ομάδα του ΑΟ Ξάνθη τον Ορφέα στο πρώτο φιλικό παιχνίδι μετά το τέλος της σεζόν αλλά και την έναρξη προετοιμασίας για τον ενδεχόμενο αγώνα μπαράζ με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο ΑΟΞ έδειξε αρκετά θετικά δείγματα, δεδομένων των συνθηκών, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ο Ορφέας Ξάνθης προηγήθηκε με τέρματα των Θόδωρου Τορομανίδη και Φεϊζή Χασαν Ογλού.

Στην επανάληψη η Ξάνθη έκανε την απόλυτη ανατροπή. Μείωσε με τον Τσιπούρα λίγο πριν την συμπλήρωση μιας καθαρής ώρας αγώνα και τελικά πήρε τη νίκη χάρη σε δυο τέρματα του Οκάν Σουλεϊμάν στο 71′ και στο 82′.

Τα συμπεράσματα ήταν χρήσιμα και για τις δυο ομάδες, ιδίως όμως για την Ξάνθη που περιμένει την απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου, στο οποίο έχει προσφύγει, για να διαπιστώσει αν θα χρειαστεί να δώσει τελικά μπαράζ με τον Απόλλωνα Σμύρνης ή όχι.