Γ’ Εθνική: Μπελάδες για Ασπίδα μετά και την ήττα από την Ελπίδα Αμπελοκήπων

Αν και προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ η Ασπίδα Ξάνθης, σταδιακά έχανε την διαφορά και γνώρισε νέα ήττα από την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 84-74, που την αφήνει στην τρίτη θέση από το τέλος του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής του τλεταρτου ομίλου.

Οι Ξανθιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-21 ενώ σταδιακά από το δεύτερο δεκάλεπτο και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο η Ελπίδα έβρισκε τις λύσεις και ανέβασε αρκετά ψηλά τον δείκτη του σκορ, στους 84 πόντους ενεργητικό,που είναι πάρα πολλοί για να αφήσει περιθώριο στην Ασπίδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Διψήφιοι για τους Αμπελόκηπους ήταν οι Μύθιλλος, Σαμαράς, Φωτόπουλος και Τασούδης ενώ για την Ασπίδα ξεχώρισε ο Μπόζης με 15 και 3 τρίποντα και ο Δώδος με 12.

Δεκάλεπτα: 11-21, 38-38 (αποτέλεσμα ημιχρόνου) , 65-58, 84-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπούγλος Π.-Γκέκας

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γκούμας-Γουλτίδης): Τασούδης 13(2), Φωτόπουλος 11(2), Μπόζιτς 6, Σαμαράς 13(3), Μύθιλλος 14(2), Δημάκης, Βουλγαράκης 3(1), Μαρκόπουλος 7, Ξηρόπουλος 10, Συμεών 7.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης, Παπαδάκης 9, Δώδος 12, Ανθής, Μπόζης 15(3), Κουτσογιάννης 19, Μανδαλάκης 11(1), Μπουραζάνης, Κάλφας 4(1), Καναράς 2, Καλαμπάκας 2.