Β’ Εθνική: Επιστροφή στα γήπεδα με άνετη νίκη επί του Μακεδόνα για την Ασπίδα Ξάνθης

Την νίκη με 20-33 επί του Μακεδόνα Θεσσαλονίκης πήρε η Ασπίδα Ξάνθης στην επιστροφή στα γήπεδα του χάντμπολ μετά από 2 σχεδόν χρόνια για την πρεμιέρα της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Η Ασπίδα προηγηθηκε στο σκορ με τον Κώστα Μουλάκη να είναι ο πρώτος σκόρερ της σεζόν και μετά το πρώτο 25λεπτο όπου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 10-10 κλεινοντας μπροστα το ημιχρονο με ένα τέρμα (13-14).

Οι Ξανθιώτες με σερί 0-5 ξέφυγαν στο 35′ 13-19 της γερασμένης ομάδας του Μακεδων και δεν ξανακοιταξαν πίσω. Η διαφορά έγινε διψήφια στο τελευταίο δεκάλεπτο με το τελικό 20-33 να αποτυπώνει την διαφορά των δυο ομάδων στο γήπεδο.

Από την Ασπίδα 6 τέρματα είχε ο Ναθαναηλίδης και 5 οι Καζαντζίδης και Ακτενίζογλου.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-5, 8-7, 10-10, 13-14(ημίχρονο), 13-19, 14-22, 16-25, 18-26, 19-29, 20-33 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Βαφειάδης): Ευθυμίου (τ/φ), Χασμάς (τ/φ), Αγαθόνικος  2, Ακτενίζογλου  5, Ασκεπίδης 3, Βασιλακόπουλος 3, Καζαντζίδης  5, Καλιωράκης, Καραμανώλης 1, Κόλλιας 3, Μουλάκης 4, Ναθαναηλίδης  6, Νικολαίδης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 1