Γ’ Εθνική: Επιτέλους νίκη για τους άντρες τις Ασπίδας που μιμήθηκαν τις γυναίκες και κέρδισαν την «πελάτισσα» ΜΕΝΤ

Tην πολυπόθητη νίκη που επιζητούσε αλλα της ξεγλιστρούsε πάντα στο φινάλε πήρε επί της ΜΕΝΤ η Ασπίδα Ξάνθης επικρατώντας με 70-62 και ξεκόλλησε από την ουρά της βαθμολογίας, όπως έκαναν και οι γυναίκες την περασμένη εβδομάδα.

Από την αρχή του αγώνα οι Ξανθιώτες ήταν μπροστά στο σκορ ωστόσο η ΜΕΝΤ βρισκόταν σε διαφορά ασφαλέιας με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-39. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά αυξήθηκε με τον Κουτσογιάννη να είναι κυριάρχος στην ρακέτα και την τρλιτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 59-52. Η ΜΕΝΤ με καταπληκτικλό τον Μιχαηλίδη δεν παρατούσε τον αγώνα, ωστοσο η Ασπίδα Ξάνθης παρά την μέτρια μέρα του πρωτου σκόρερ της κατηγορίας Μανδαλάκη πήρε την πολύτιμη νίκη με 70-62.

Από την Ασπίδα που την επόμενη αγωνιστική ταξιδευει στην Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωίσει τον Μέγα Αλέξανδρο 22 πόντους είχε ο Κουτσογιάννης, 13 ο Μανδαλάκης και 12 ο Δώδος, ενω από την ΜΕΝΤ 25 είχε ο Μιχαηλίδης και 16 Σιόλογκας.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 59-52, 70-62

Διαιτητές: Δημάδης-Νέδογλου

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης-Κασαρτζίδης): Παυλάκης, Παπαδάκης 8, Δώδος 12, Τεργάκης, Παναγιωτόπουλος, Τιτόπουλος, Μπόζης 8(1), Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 22, Μανδαλάκης 13, Μπουραζάνης 2, Κάλφας 3(1), Καναράς 2

ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου 2, Παπαπασχάλης 1, Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 10(2), Γκύζης, Μιχαηλίδης 25(2), Μπέλλος 6(2), Πασχαλίδης 2, Μανδράς, Σιόλογκας 16.