Α2 Γυναικών: Με το δεξί για την Ασπίδα η πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου με τη δυνατή Νίκη Βόλου

Με το δεξί ξεκίνησε η Ασπίδα Ξάνθης το ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2 Εθνική Γυναικών, που διεξάγεται στην Καλαμαριά.

Τα κορίτσια του Νεδήμ Καρά Αχμέτ νίκησαν με 41-34 τη Νίκη Βόλου, αν και τα χρειάστηκαν στην τρίτη περίοδο.

Σε αυτήν, αν και είχαν πάρει διαφορά 14πόντων, 28-14 (26-14 το ημίχρονο) με καταπληκτική την Τσακίρη, έκαναν να σκοράρουν για 9΄λεπτα και με σερί 0-15 των κοριτσιών από τη Θεσσαλία να χάνουν 28-29.

Τελικά πήγαν προηγούμενες στην τελευταία περίοδο και όχι μόνο δεν ξανάχασαν το προβάδισμα με σερι 6-0 διεύρυναν στους επτά τους πόντους της διαφοράς της νίκης με την Καρολίδου με τρίποντο να καθαρίζει τον αγώνα απέναντι σε ένα από τα φαβορί του τουρνουα.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 26-14 (ημίχρονο), 30-29, 41-34 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Νεδημ Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 2, Καραλίδου 8(2), Τσακίρη 14, Μουσένκου, Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή 2, Σιγιώργη 7, Πετρίδου, Βαρελτζή 2, Χαλκίδου 4, Θωμαϊδου 1.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης): Κωστούλα 11(3), Παρασχάκη 5(1), Ντέγκα, Κοπάνου 3, Παπαγακή 13, Κατσιοπούλου, Τότση 1, Ζουμπούλη 1.