Πρωτιά στην Πάρο για τις Μάγδα και Νικολίνα Κεπεσίδου με την Εθνική Beach Handball

Την πρωτη θέση στο διεθνές τουρνουά Beach Handball που έγινε στην Παροικιά Πάρου κατέκτησε η Εθνική Γυναικών των αδερφών Κεπεσίδου.

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Εθνική Γυναικών της Ελλάδας κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με 5 νίκες- 1 ήττα, επικρατώντας 2-1, στο κρίσιμο τελευταίο ματς της Γαλλίας στα σουτ- άουτ με εντυπωσιακή εμφάνιση της τερματοφύλακας Μάγδας Κεπεσίδου. Οι «τρικολόρ» κατέκτησαν την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο με 4 νίκες- 2 ήττες, ενώ οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής πήραν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Το διεθνές τουρνουά αποτέλεσε το βασικό τεστ της Εθνικής μας ομάδας πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στη Πολωνία (2-8 Ιουλίου 2019) με την «γαλανόλευκη» να συνεχίζει την προετοιμασία της για μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη, πριν αναχωρήσει για το Στάρε Γιαμπλόνσκι την Κυριακή 30 Ιουνίου.

Μάγδα Κεπεσίδου (τερματοφύλακας Εθνικής Γυναικών): «Το τουρνουά ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ και ένα σημαντικό βήμα ενόψει EURO. H Γαλλία είναι μια καινούργια ομάδα, αλλά πάντα έχει παράδοση στο άθλημα και οι ΗΠΑ ήταν επίσης ανταγωνιστικές. Εμείς δοκιμάσαμε πολλά πράγματα και στο τέλος πήραμε και το χρυσό μετάλλιο που πάντα μετράει στην ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση μιας ομάδας».