Γ’ Εθνική: Οκτώ γκολ και πλούσιο θέαμα στο φιλικό του Ορφέα με τη Μεικτή Νέων και Εφήβων του ΑΟΞ

Πλούσιο θέαμα και οκτώ γκολ επετεύχθησαν στην φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Ορφέα Ξάνθης και τη Μεικτή Ομάδα Κ19 και Κ17 της ΠΑΕ Ξάνθη στα Πηγάδια, που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ορφέα με 3-5

Ήταν μια αναμέτρηση – χαλάρωμα για τους παίκτες του Ορφέα, καθώς έχουν ολοκληρωθεί οι αγωνιστικές υποχρεώσεις και έχει ξεκινήσει ο σχεδιασμός της νέας χρονιάς από τον Μπαμπη Χατζημεστή (φωτο), που θα βρει την ομάδα ξανά στη Γ’ Εθνική αλλά να εκπροσωπεί το ξανθιώτικο ποδόσφαιρο και στο Κύπελλο Ελλάδος, ενώ αναφορικά με τις ομάδες του ΑΟΞ η μεν Κ17 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της ενώ η Κ19 έχει άλλα δυο παιχνίδια και κάνει δοκιμές, με χρησιμοποίηση πολλών παικτών από την Κ17 ενόψει του σχεδιασμού της νέας σεζόν που θα βρει όλες τις αναπτυξιακές ομάδες του ΑΟΞ να συμμετέχουν εκ νέου στα αντίστοιχα πρωταθλήματα της Super League μετά την εξασφάλιση της παραμονής από την επαγγελματική ομάδα.

Η Μεικτή των ακαδημιών του ΑΟΞ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-1 αφού τα τέρματα των Χρήστου Παχούμη και Δημήτρη Κακουλίδη είχαν ανατρέψει εκείνο του Κώστα Ξαντινίδη με το οποίο ο Ορφέας είχε ανοίξει το σκορ. Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου τα πιτσιρίκια του ΑΟΞ πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Μαρκοσιάν, ενώ στο τέλος του πρώτου μέρους ο τερματοφύλακας Καρά Ισμαήλ Τσατάι απέκρουσε και πέναλτι του Πασχαλάκη για την ισοφάριση.

Κάπου εκεί ωστόσο ο Ορφέας ανέβασε απόδοση και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του και τις πολλές αλλαγές που έγιναν, έφτασε στην ολική ανατροπή από το 1-3 στο 5-3 με τέρματα του των Χαλήλ Ιμπράμ Τανζού, Χρήστου Πασχαλάκη, Κώστα Ξαντινίδη (που ανέλαβε να εκτελέσει εύστοχα το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε στον αγώνα ο Ορφέας για να πετύχει δεύτερο προσωπικό τέρμα) και ξανά Πασχαλάκη (που επίσης πέτυχε δυο γκολ στην φιλική αυτή αναμέτρηση).