ΕΣΠΕΘΡ: Πρωταθλήτριες οι Κορασίδες της Γαία Δράμας νίκησαν στον μεγάλο τελικό τη Νίκη Αλεξανδρούπολης

Στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης η Γαία Δράμας ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού του φάιναλ φορ Κορασίδων της ΕΣΠΕΘΡ κερδίζοντας με 3-1 την οικοδέσποινα Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Η Γαία Δράμας στέφθηκε πρωταθλήτρια σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Δραμινή ομάδα έχασε το πρώτο σετ αλλά κατάφερε να επικρατήσει στα επόμενα τρία. Το παιχνίδι κρίθηκε στο καθοριστικό δεύτερο σετ όπου οι φιλοξενούμενες μαζί με την ψυχολογία το κέρδισαν και ισοφάρισαν. Δυσκολεύτηκαν και στο τρίτο, αλλά στο τέταρτο επικράτησαν πιο εύκολα και πήραν το τρόπαιο.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 27-25, 21-25, 16-25)

Νωρίτερα στο ίδιο γήπεδο στον μικρό τελικό η ομάδα του ΑΟ Καβάλα επικράτησε τις Αμαζόνες Μαΐστρου με 3-1 και να καταλαμβάνει την τρίτη θέση, με τις Αμαζόνες να μένουν στην τέταρτη θέση.