ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Προηγούνταν για τρία δεκάλεπτα αλλά κατέρρευσε στο τελευταίο ο Αίας Κομοτηνής στις Σέρρες

Ο Αίαντας Κομοτηνής προσπάθησε με αξιώσεις να σπάσει την έδρα του ΓΣ Σερρών, ήταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα αλλά μπλοκαρίστηκε στο τέλος και επέστρεψε με σκυμμένο το κεφάλι στην Ροδόπη, όπου διεξάγεται το βράδυ της Τεταρτης το δευτερο ματς της σειράς.

Οι παίκτες του Αίαντα είχαν μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75  (έξι τρίποντα) και κατάφεραν με το ιδανικό τους ξεκίνημα σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που απέδωσε τα μέγιστα να προηγηθούν μέχρι και με διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (19-29 στο 18′).

Στην επανάληψη, ωστόσο οι “ταύροι” των Σερρών με όπλο τους το επιθετικό ριμπάουντ και την παθιασμένη άμυνα τους, αλλά και τις πολλές κακές επιθέσεις από τον Αίαντα, μείωσαν σε 32-35 και 38-40 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -2 (42-44).

Με καλάθι και φάουλ ξεκίνησαν την 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι (42-47) αλλά κάπου εκεί ήρθε ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων, φέρνοντάς τους μπροστά στο σκορ. Η ομάδα της Κομοτηνής ισοφάρισε σε 49-49, αλλά από εκεί και πέρα Σκαλιστής, Χατζής και Ασημάκης πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και οι “πράσινοι” των Σερρών μετά το 34′ είχαν ένα σταθερό προβάδισμα 7 με 10 πόντων, που έμεινε μέχρι το φινάλε, όπως αναφέρει στο ρεπορτάζ του το serresport, από όπου και η φωτο.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Παναγιωτίδης
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-33 (ημίχρονο),42-44, 70-57 (τελικο αποτέλεσμα).

Γ.Σ ΣΕΡΡΩΝ (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 21 (1τρ. ,10ρ.),Γιαβρόπουλος 2,Ιακωβίδης 5(1),Ιωαννίδης 17(8ρ.), Καρακώστας 2,Λαδιάς 7(1),Ντίκογλου,Ντινούδης,Σκαλιστής 9(1),Χατζής 7.

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Τερζίδης): Γούτσικας 13(3),Νικέλης 5,Ρούστας 3,Μπορμπίδης 5(1),Κλωνάρας 7(2),Λοϊσιος 6, Ζόλωτας 11,Τερζίδης 7