Volley League: Μπλέκει σε περιπέτειες ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά την ήττα στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά

Σε ένα πολύ σηνατικό αγώνα ο Εθνικος Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 3-1 από την αναγεννημένη Κηφισιά αφού δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Καναδό διαγώνιο Τέιλορ Χαντ που σημείωσε 30 πόντους στον αγώνα που έκλεισε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην Volley League.

H Kηφισιά συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της σημειώνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι Εβρίτες έμειναν στην προτελευταία θέση μαζι με την ΑΕΚ, αφού έπαιξαν καλό βόλεϊ στα 2,5 πρώτα σετ.

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό με πολλές εναλλαγές με τον Εθνικό να προηγείται 17-20 με την Κηφισιά να ισοφαρίζει 20-20 και να προηγείται 24-22. Ο Εθνικός παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο ισοφάρισε 24-24 με τον Τουράνιανιν και τον Μπενγκολέα, όμως ο Αργεντινός έχασε το σερβίς για τον Εθνικό και το σετ κατέληξε στα «χέρια» της Κηφισιάς μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο οποίος διαμόρφωσε το 26-24.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλά με τον Στρούγκαρ με άσο να δίνει «αέρα» έξι πόντων στους φιλοξενούμενους 6-12. Ο Εθνικός παρά το 9-12 προηγήθηκε 5 πόντους 9-14, αλλά οι γηπεδούχοι με «αιχμή του δόρατος» τον διαγώνιο της Τέιλορ Χαντ ισοφάρισε 15-15 και με άσο του Λάανε προσπέρασε με 16-15. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο- πόντο μέχρι τη στιγμή που ο Ριζόπουλος πήγε στο σερβίς. Ο ακραίος του Εθνικού με δύο συνεχόμενους άσους έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του 20-22. Ο Εθνικός έφτασε σε τριπλό σετ μπολ μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκμίτροβιτς. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά μείωσε 22-24, όμως το σετ ολοκληρώθηκε για τον Εθνικό μετά από άουτ σερβίς του Ρούση.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός μπήκε καλά προηγήθηκε 11-13 μετά από επιθέσεις των Μπενγκολέα και Γκμίτροβιτς, όμως ο Χαντ από τη θέση του σερβίς δημιούργησε προβλήματα στον Εθνικό και η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα με 16-13 και λίγο αργότερα 19-14 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-20.

Και στο 4ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 5-6, ωστόσο με σερι 5-0 η Κηφισιά προηγήθηκε 10-6. Οι παίκτες του Εθνικού αντέδρασαν και με τρεις διαδοχικούς πόντους έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» 10-9, ενώ ο Χαντ με επίθεση έβγαλε από την δύσκολη θέση την Κηφισιά κάνοντας το 11-9. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς διαμόρφωσε το 15-11 αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να πάρει τάιμ άουτ ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 25-16 με μπλοκ του Λόπαρ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-20, 25-16) σε 110΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (9/17, 1 μπλοκ, 48%υπ., 34%αρ.), Ρεκ 3 (3 μπλοκ), Χαντ 30 (27/37επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης, λΌΠΑΡ 7 (2/4, 5 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 50υπ., 43%αρ.), Λάανε 12 (8/22, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 53%υπ., 12%αρ.), Γκούζντα, Ρούσσης, Μπέλος, Μήτσης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 14 (13/31, 1 άσσος, 43%υπ., 21%αρ.), Γκμίτροβιτς 16 (14/41, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 6 (2/6, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχόπουλος 1 (1 άσσος), Στίγγας 2 (0/8, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (4/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. – 61%υπ., 27%αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Νικολακάκης, Στρούγκαρ 3 (2/3, 1 ασσος)