Γ’ Εθνική: «Αυτοκτονία» στον Πολύγυρο για την Ασπίδα Ξάνθης με … μοιραίο τον MVP Τόλη Κουτσογιάννη

‘Ενα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στον Πολύγυρο όπου η Ασπίδα Ξάνθης έχασε μια τεράστια ευκαιρία ώστε να επιστρεψει στην Θράκη με το διπλό, αφού ηττήθηκε 86-84 από τον Πολύγυρο.

Οι Ξανθιωτες μπήκαν καλά στον αγώνα προηγληθηκαν με 7-11 στο 6′ ωστόσο η ομάδα της Χαλκιδικής προηγήθηκε με 17-15 στο 10′ και με 42-32 στο ημίχρονο.Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι της Ασπίδας και αφού μελιωσαν 51-44 στο 25′ με σερί 4-17 έκλεισαν μπροστά το σκορ με 58-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε ντερμπι όπου ο έμπειρος Τόλης Κουτσογιάννης ήταν ο μοιραίος αν και κορυφαιος μαζί με τον Μανδαλάκη στον αγώνα, αφού  με το σκορ 82-84 στα 17″ κανει 0/2 βολες και στην συνεχεια καλαθι και φαουλ στον Πιπιλιάρη.

Κατοπιν με το σκορ 85-84 η Ασπιδα χανει την μπάλα από κλεψιμο του Νικολαιδη και μια βολη του Νουκαρη διαμόρφωσε το τελικο 86-84, διατηρώντας τον Πολύγυρο στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 42-32, 58-61,  86-84

ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ (Τσούρμας-Καπλανίδης): Νικολαιδης 3(1), Πιπιλιαρης 21, Κουλαξης 4(1), Παυλεας 5(1), Αζιζης 22(3), Στυλιανιδης 19(1), Νουκαρης 12(3).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Παπαδάκης 7, Αναστασιάδης 9 (1), Μανδαλάκης 25 (5), Κουτσογιάννης 19 (1), Μασμανίδης, Καραμανώλης 10, Θεοδωρίδης, Κασούρας 5, Tσέλλος 6 (2), Άνθης 3 (1).