ΕΠΣ Ξάνθης: «Μυδραλιοφόρα» Άρης Αβάτου και Ορφέας στο φινάλε της α’ φάσης του Κυπέλλου! Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

 

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή η πρώτη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Ξάνθης, όπου και ξεκαθαρισαν οι ομάδες που πέρασαν στην επόμενη φαση.

Στις μοναδικές εκκρεμότητες που είχαμε η Κεσσάνη Ερασμίου νίκησε την Γεννησεα και την αφησε εκτός δυαδας παιρνοντας μαζί με την Δόξα Σταυρούπολης  την μομαδική ομάδα της Β’ κατηγορίας το εισιτηριο για τους 16, ενώ ο Άτλας Σελίνου πήρε τον πόντο που χρειαζόταν με τον Αρη Πετεινού και πέρασε στην επόμενη φαση των ομίλων.

Απο τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζουν τα 17 τερματα των Άρη Αβατου και Ορφέα Ξάνθης επί των ΑΕ Ξλανθης και Μανδρας με 3 τερματα του Γιαννιώτη πρωην επιθετικού των Προσκυνητων Σιχλιμοίρη για τον Άρη και 4 του Ξαντινίδη για τον Ορφέα.

Ετσι οι 16 ομάδες που «σφράγισαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση είναι οι 3 ομάδες της Γ’ Εθνικής, ο κυπελλούχος Άρης Αβάτου, ο Ορφέας Ξάνθης, η Ασπίδα Ξάνθης και οι Εχίνος Σπορ, Αναγέννηση Θαλασσιάς, Κεντητή, ΑΟ Βιστωνίδας, Απόλλων Ξάνθης, Ερμής Μάνδρας, Φίλιππος Δροσερού, Ηρακλής Ν. Ζυγού, ΑΕ Ξάνθης, Άρης Πετεινού, Κεσσάνη Ερασμίου, Άτλας Σελίνου και η Δόξα Σταυρούπολης.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Κεσσάνη Ερασμίου – Αστέρας Μαγικού α.α. 3-0
Δόξα Σταυρουπολης-Αστερας μαγικού 3-0 α.α.

1.Κεσσάνη Ερασμίου 7
2.Δόξα Σταυρούπολης 5
3.Ελπίδα Γενισέας 4
4.Αστέρας Μαγικού 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Εχίνος Σπορ – Ασπίδα Ξάνθης 2-2
Ρεπό:ΑΠΟΞ

1.Ασπίδα Ξάνθης 4
2.Εχίνος Σπορ 4
2.ΑΠΟΞ 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Κεντητή – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-2
Ρεπό: Δόξα Μυρωδάτου

1.Αναγέννηση Θαλασσιάς 6
2.Κεντητή 3
3.Δόξα Μυρωδάτου 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Κεντητή – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-2
Ρεπό: Δόξα Μυρωδάτου

1.ΑΟ Βιστωνίδας 6
2.Απόλλων Ξάνθης 3
3.Απόλλων Διομήδειας 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Ερμής Μάνδρας – Ορφέας Ξάνθης 0-8
Ρεπό: Ασπίδα Πηγαδίων

1.Ορφέας Ξάνθης 6
2.Ερμής Μάνδρας 3
3.Ασπίδα Πηγαδίων 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Φίλιππος Δροσερού – Ηρακλής Ν. Ζυγού 2-1
Ρεπό: Αετός Γοργόνας

1.Φίλιππος Δροσερού 6
2.Ηρακλής Ν. Ζυγού 3
3.Αετός Γοργόνας 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕ Ξάνθης – Άρης Αβάτου 0-9
Ρεπό: Κεραυνός Π. Κατραμίου

1.Άρης Αβάτου 6
2.ΑΕ Ξάνθης 3
3.Κεραυνός Π. Κατραμίου 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Άτλας Σελίνου – Άρης Πετεινού 0-0
Ρεπό: Π. Μελάς Κουτσού

1.Άρης Πετεινού 4
2.Άτλας Σελίνου 2
3.Π. Μελάς Κουτσού 1