Παρά τους 15 πόντους των Σανδραμάνη και Κουρτίδη νέα ήττα και από την Ισπανία για τους Εφήβους

Δεν τα κατάφερε και απέναντι στην Ισπανία η Εθνική Εφήβων και γνώρισε την ήττα με 70-85 και θα παλέψει από αύριο για μία από τις θέσεις 13-16 με την Ουκρανία, ενώ δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό παρά την νέα αποτυχία της σε Πανευρωπαικό καθώς η χώρα μας θα φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 2019 στο Βόλο.

Οi δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με την Εθνική μας να έχει αρχικά το προβάδισμα με 5-3, το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έκανε το 12-12 (4΄48΄΄), όμως οι Ισπανοί με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ κατάφεραν να προηγηθούν με 17-25.

Η Ισπανική ομάδα στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με +10 μετά από τρίποντο του Αλντερέτε 29-39 (3’05’’) και λίγο αργότερα με 31-44 (1΄49΄΄), επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στον αγώνα. Ωστόσο ένα σερί 5-0 από την ελληνική ομάδα μείωσε και πάλι τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα (36-44). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στην τρίτη περίοδο όταν η ισπανική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 45-56, αλλά όμως και πάλι χάρη στην ελληνική αντίδραση να μην διευρύνεται η διαφορά αλλά να περιορίζεται σε μονοψήφιο προβάδισμα (48-57).

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας ξεκίνησε με μπλακ-άουτ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να ξεφύγουν… Με επί μέρους σκορ 2-15 η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 50-72 (6΄14΄΄). Η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη και η Ισπανία επικράτησε με το τελικό 70-85. O Εβρίτης γκαρντ Χρυσόστομος Σανδραμάνης του Προμηθέα Πάτρας σε 21:53 είχε 11 πόντους  με 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενω ο Ξανθιώτης φόργουορντ του Άρη Βαλάντης Κουρτίδης σε 12:33 είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα και 0/1 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Ρογκαβόπουλος 10(2), Γαργαλής 3(1), Σανδραμάνης 11(1), Χατζηδάκης 6, Τσουμάνης 12, Τσιρογιάννης 7, Βουλγαρόπουλος 3, Κουρτίδης 4, Χουγκάζ 4, Καράμπελας 2, Καματερός 2.